Президентът на САЩ Джо Байдън е поканил около 110 държави на виртуална среща на върха по въпросите на демокрацията през декември. Сред тях са както основни западни съюзници - България също е поканена, така и Ирак, Индия и Пакистан, според списък, публикуван на уебсайта на Държавния департамент.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Основният противник на САЩ в глобален аспект - Китай, обаче не е поканен на срещата. За сметка на това покана има към Тайван. Това най-вероятно допълнително ще засили напрежението между Вашингтон и Пекин, тъй като Китай на няколко пъти предупреди, че няма да приеме никакви външни интервенции за откъсване на Тайван от китайско влияние. Пекин счита Тайван за китайска територия.
Друго голямо липсващо име е това на Турция - член на НАТО.
От страните от Близкия изток само Израел и Ирак ще участват в онлайн конференцията, насрочена за 9-10 декември. Традиционните арабски съюзници на САЩ - Египет, Саудитска Арабия, Йордания, Катар и Обединените арабски емирства, не са поканени.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Байдън покани Бразилия, въпреки че нейният крайно десен президент Болсонаро е критикуван, че има авторитарни наклонности и е твърд поддръжник на Доналд Тръмп.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
От държавите в Европа Полша беше поканена на срещата на върха въпреки постоянното напрежение с Европейския съюз заради спазването на правата на човека. Унгария, водена от твърдолинейния националистически министър-председател Виктор Орбан, не е сред поканените.
В Африка сред страните в списъка на участниците са Демократична република Конго, ЮАР, Нигерия и Нигер.
При обявяването на целите на срещата от Белия дом заявиха, че форумът ще "активизира ангажиментите и инициативите в три основни теми: защита срещу авторитаризма, борба с корупцията и насърчаване на зачитането на правата на човека", предаде БГНЕС.
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения