Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Детектор за моментално откриване на COVID праща резултата директно в телефона

25 юли 2020, 19:00 часа • 5326 прочитания

Изследователи от университета „Джордж Вашингтон“ в столичния окръг Колумбия са създали миниатюрно устройство, което може почти моментално да открие наличието на коронавирус у човек или следи от антитела, образувани в организма в отговор на този патоген, ако пациентът вече е имал тази инфекция. Работата на детектора се основава на метода на цветната спектроскопия и пациентът може да получи резултатите от теста на специално приложение в телефона. Специализираният портал MedicalXpress съобщава за работата на изследователите.

Детекторът, състоящ се от проводници, дебели колкото човешки косъм и покрити с изключително тънък слой злато, е в състояние да реагира на вещества в газообразно състояние и да сигнализира за тях, като променя цвета на индикатора. От своя страна изкуствен интелект, анализирайки реакцията на детектора, е в състояние да определи какъв вид е веществото, намиращо се в човешката кръв.

"По време на пандемия подобни бързи тестове са много важни", отбелязва авторът на разработката, професорът по компютърна техника в университета „Джордж Вашингтон“ Мона Заглул.

Технически откриването от детектора на коронавирус или антитела в кръвта е доста просто, обясни ученият. За това е необходимо да се обработи детекторът с разтвор, съдържащ протеини, които са специфично свързани с коронавируса. Ако човек е заразен с SARS CoV-2, тогава вирусът, влизайки в контакт с повърхността на детектора, е в състояние да промени цвета на индикатора. Предавайки оптичната метаморфоза на мобилен телефон, пациентът веднага получава отговор дали е носител на вируса или не.

"Това устройство е особено необходимо сега, когато успехът на лечението и способността да се предотврати разпространението на опасната инфекция зависи от това колко бързо лекарите могат да идентифицират заразените", обяснява съавторът на изследването д-р Жан Джордан от Училището за обществено здраве в Санта Моника, Калифорния. "Трябва да оборудваме медицинските специалисти и социалните служби с технологии, които могат да помогнат на лекарите в ежедневната им работа."

Заглул от своя страна е уверена, че с помощта на изкуствения интелект и разработения детектор ще бъде възможно да се обработват обширни бази данни за броя и състава на идентифицираните пациенти и носители на коронавирус.

„Специалистите и пациентите ще могат да качват информация директно в облака“, казва професорът.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес