Авиогигантът Boeing обяви, че временно спира производството на пътническия самолет 737 MAX, съобщава БГНЕС, позовавайки се на Reuters.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Мярката се налага, след като най-продаваният модел на компанията беше спрян от употреба заради две тежки катастрофи, в които загинаха над 340 души - в Индонезия и Етиопия.
Boeing обяви, че спирането на производството на нови самолети ще им позволи да довършат вече започнати и складирани други машини, а съкращения или временно замразяване на работни места няма да има.
Работниците, които правят 737 MAX, ще бъдат пренасочени към други проекти, като в момента има около 400 самолета, които се нуждаят от довършване.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
От компанията казаха, че спирането на 737 MAX е най-малко лошия вариант за действие, като за него са допринесли редица фактори, сред които отлагането на новото сертифициране на самолета за 2020 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Решението доведе до спад на акциите на авиационния колос с над 4%.
От март 2019 година Boeing продължаваше да произвежда по 42 такива самолета месечно и да поръчва части от доставчиците си като за производство на 52 месечно, въпреки че доставките са замразени, докато регулаторите не решат кога 737 MAX може да лети отново.
Най-големият клиент за този модел самолети е американският превозвач Southwest. Миналата седмица той постигна споразумение с Boeing за обезщетение, че не може да ползва десетките 737 MAX, които притежава. Southwest изчислява, че досега е загубила 830 милиона долара от спирането на модела от употреба. Щетите, които Boeing понася до тук заради скандала около 737 MAX се оценяват на 9 милиарда долара, но кризата продължава и сумата ще се увеличи.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата