Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че е обсъдил "отворени канали за комуникация" в телефонен разговор с китайския външен министър Цин Ган, преди очакваното му пътуване до Пекин следващата седмица.
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
"Тази вечер разговарях по телефона с Държавния съветник на КНР и министър на външните работи Цин Ган. Обсъдихме продължаващите усилия за поддържане на отворени канали за комуникация, както и двустранни и глобални въпроси", заяви Блинкен в Twitter, цитиран от АФП.
ОЩЕ: Цин Ган към Блинкен: Отношенията със САЩ са изправени пред нови трудности
"Министърът обсъди значението на поддържането на отворени линии за комуникация за отговорно управление на отношенията между САЩ и Китай, за да се избегнат погрешни преценки и конфликти, повдигна редица двустранни и глобални въпроси", се казва в изявление на говорителя на Държавния департамент Матю Милър.
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Блинкен "даде да се разбере, че САЩ ще продължат да използват дипломатическите ангажименти, за да поставят въпроси, пораждащи загриженост, както и области на потенциално сътрудничество", каза Милър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Очаква се Блинкен да пристигне в Пекин на 18 юни. Това е първото пътуване на висш американски дипломат до Китай след предшественика му Майк Помпео през октомври 2018 г., заявиха американски служители.
Президентите Джо Байдън и Си Дзинпин се срещнаха в Бали през ноември и се договориха да се опитат да предотвратят излизането от контрол на и без това високото напрежение, включително посредством посещение на Блинкен в Пекин.
Блинкен внезапно отмени пътуване, планирано за началото на февруари, след като Съединените щати заявиха, че са засекли - а по-късно и свалили - китайски балон за наблюдение, летящ над континенталната част на САЩ, което предизвика гнева на американските законодатели и опроверженията на Пекин.
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Но напоследък двете страни отново се стремят да контролират напрежението, включително с обширна среща при закрити врата между съветника на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан и висшия китайски дипломат Ван Йи във Виена миналия месец.
През последните години напрежението между двете най-големи икономики в света рязко нарасна, особено по отношение на Тайван - самоуправляваща се демократична държава, за която Пекин претендира и не изключва възможността да я завземе със сила.
Двете страни са в противоречие и по отношение на все по-настъпателната позиция на Китай в региона, както и по въпроси, свързани с търговията и правата на човека.
Байдън обаче търси ограничени области за сътрудничество с Китай, като например изменението на климата, за разлика от по-пълно противопоставящата се позиция, заета в края на управлението на неговия предшественик Доналд Тръмп.