Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова преизбрания лидер на Турция да се откаже от възраженията си срещу членството на Швеция в НАТО, настоявайки за придвижване на ратификацията преди срещата на върха на алианса през юли, предаде АФП.
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Два дни след като президентът Реджеп Тайип Ердоган спечели нов мандат, навлизайки в третото си десетилетие на власт, Блинкен заяви по време на пътуване до Швеция, че Стокхолм е разгледал опасенията на Турция относно присъединяването към групата. "Сега е моментът да финализираме присъединяването на Швеция", каза Блинкен на пресконференция с министър-председателя Улф Кристерсон в северния шведски град Лулеа.
"Призоваваме Турция и Унгария - която също все още не е ратифицирала - да ратифицират присъединяването възможно най-бързо", каза Блинкен. "Няма причина за повече бавене. Швеция вече е готова. С нетърпение очакваме този процес да бъде завършен през следващите седмици. Не се съмняваме, че това може да стане, че трябва да стане и очакваме да стане", каза Блинкен, като отказа да каже дали процесът ще приключи преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс на 11-12 юли.
Швеция и Финландия - които исторически са били военно необвързани, за да избегнат конфликт с гигантския си съсед - официално поискаха членство в НАТО, след като миналата година Русия нахлу в Украйна, която безуспешно се опита да се присъедини към алианса и неговите съвместни гаранции за сигурност.
Решенията на НАТО трябва да се вземат с единодушие и Ердоган е използвал влиянието си, за да окаже натиск върху двете скандинавски държави относно присъствието на кюрдски бойци на територията им, които Анкара третира като терористи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Защитата на Пъф Деди иска да пледира невменяемост
Още: Тръмп иска забрана за съпругата на Джордж Клуни да стъпва в САЩ
Докато Финландия се присъедини през април, Турция все още не е дала зелена светлина на Швеция - отчасти позовавайки се на протест, при който крайно десен активист изгори ислямската свещена книга Коран.
Унгария - чието твърдо дясно правителство е в напрегнати отношения с голяма част от Европейския съюз - също отказа да даде благословията си на Швеция.