Ако САЩ не бяха влезли в Ирак, терористичната групировка „Ислямска държава” (ИД) не би възникнала, смята бивш военен разузнавач №1 на САЩ. Става въпрос за бившия ръководител на разузнавателното управление на Министерството на отбраната на САЩ - генерал-лейтенант Майкъл Флин. Мнението си споделя в интервю за германското издание „Шпигел” (Der Spiegel), цитирано от РИА ”Новости” и БГНЕС.
„Това бе огромна грешка. Колкото и жесток да бе Саддам Хюсеин, бе неправилно да бъде унищожен. Същото се отнася и за Кадафи в Либия, която днес е разбита държава. Големият исторически урок е в това, че стратегическото нахлуване в Ирак бе неимоверно лошо решение. Историята не трябва и няма да бъде снизходителна към нас”, казва Флин.
От 2004 до 2007 година Майкъл Флин служи в Афганистан и Ирак, където ръководи разузнаването в Съвместното командване на специалните операции на САЩ. Той се занимава и с издирването Абу Мусаб аз Заркауи – лидера на „Ал Кайда” в Ирак и основател на „Ислямска държава”.
Според Флин САЩ винаги са се стремили да унищожават водача, като са разчитали, че неговият наследник ще бъде по-малко успешен. Това бе невярно, признава генералът. На мястото на Бен Ладен и Аз Заркауи дойде „много по-успешният” и „много опасният” Абу Бакр ал Багдади, който издигна регионалният конфликт на равнището на глобална религиозна война.
Флин отбеляза, че САЩ са допуснали грешка, когато са задържали, а след това са освободили Ал Багдади през 2004 година. „Ние бяхме твърде глупави. Тогава не разбирахме с кого си имаме работа”, каза бившият началник на военното разузнаване на САЩ.
„Сега във всяка европейска страна има своя структура (ИД)”, отбелязва Флин. Същото, вероятно, го има и в САЩ, дори и да не можем да го открием засега”.
Според него за победа над ИД само ударите от въздуха са недостатъчни и е необходима наземна операция. Също е необходимо и конструктивно сътрудничество с Русия. „Русия реши да действа в Сирия по военен път и това кардинално промени ситуацията. Ние повече не можем да говорим, че Русия е лоша и трябва да си ходи. Това няма да стане, нека бъдем реалисти”, каза той.
Флин разкритикува и нежеланието на САЩ да сътрудничат по сирийския въпрос. „Президентът на Франция (Франсоа) Оланд идва във Вашингтон и моли за военна помощ. Като американец смятам това за странно. Ние отдавна трябваше да отидем при него и да му предложим подкрепа”, подчерта Флин. Такава позиция, според него, води до това, че на Оланд се налага да се договаря с Москва, посочва генералът.
Майкъл Флин е известен с демонстриране на различни позиции. След пенсионирането си той критикува и външната политика на Барак Обама. Началникът на разузнаването на министерството на отбраната на САЩ и неговият заместник напуснаха постовете си предсрочно през 2014 година година преди изтичане на мандата.