Елон Мъск заяви, че ще направи своя чатбот Grok, конкурент на ChatGPT, с отворен код, докато враждата му с OpenAI се задълбочава, предаде АФП.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Мултимилиардерът представи Grok в края на миналата година, докато се опитва да настигне OpenAI, за чието създаване помогна през 2015 г., като осигури ключово финансиране в началото на дейността ѝ.
Няколко години по-късно той напусна OpenAI, а миналата седмица подаде шокиращ съдебен иск срещу компанията за нарушаване на първоначалната ѝ мисия с нестопанска цел да направи изследванията на изкуствения интелект достъпни за всички.
"Тази седмица @xAI ще отвори кода на Grok", заяви Мъск в публикация в X, влизайки в един от горещите философски дебати в Силициевата долина за бъдещето на изкуствения интелект.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Инвеститорите в технологии все повече се разделят на два лагера по отношение на развитието на ИИ и начина, по който технологията трябва да напредне.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
От една страна, компании като Мета подкрепят системата с отворен код, при която изследователи и други компании могат да получат достъп до вътрешните механизми на технологията, за да разработват нови продукти или иновации.
Конкуренцията е жестока
През декември Meta, IBM и десетки стартиращи компании и изследователи стартираха алианс в защита на по-отворен и съвместен ИИ, опасявайки се, че регулаторите ще затворят пътя към този метод.
От друга страна, OpenAI и Google подкрепят по-високо ниво на секретност, за да защитят технологията от лоши участници и да печелят пари, за да възстановят високите изчислителни разходи, необходими за изграждането на водещите им инструменти в индустрията.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Малко след като подаде иска, Мъск заяви в публикация, че ще се откаже от делото, ако OpenAI промени името си на ClosedAI.
Мъск е един от малкото инвеститори в света с достатъчно дълбоки джобове, за да се конкурира с OpenAI, Google или Meta в областта на изкуствения интелект.
Изграждането на модел на ИИ в същия мащаб като тези компании е свързано с огромни разходи за изчислителна мощност, инфраструктура и експертиза, предава БГНЕС.
ОЩЕ: Мъск няма да дарява пари за кампаниите на Тръмп и Байдън