Президентът Джо Байдън удвои амбициите на САЩ за климата преди срещата на върха, обещавайки, че най-голямата икономика в света ще намали емисиите на парникови газове с 50 до 52 процента до 2030 г. спрямо нивата от 2005 г., предаде АФП.
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Обещавайки мащабно екологизиране на американската икономика, Байдън актуализира целта в съответствие с Парижкото споразумение, поставена от бившия президент Барак Обама, с 26 до 28 процента намаление до 2025 г. в сравнение с 2005 г.
Новата цел, която трябва да бъде официално обявена от Байдън днес, когато той свиква 40 световни лидери за виртуална среща на върха за Деня на Земята, има за цел да "предизвика“ света към увеличаване на амбициите и борба с климатичната криза", каза представител на администрацията пред репортери.
Сред 40-те лидери, които Байден ще приветства на двудневната среща, ще бъдат лидерите на Китай и Русия, както и папа Франциск.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
"Над половината от световната икономика сега се насочва към намаляване на емисиите с глобални темпове, необходими за поддържане на обхвата от 1,5 градуса по Целзии", заяви източникът от Белия дом. "Нашата коалиция се разраства."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Очаква се премиерите на Япония и Канада, които са изградили ранни връзки с Байдън, да представят свои нови планове за климата на срещата на върха. Тази седмица Европейският съюз потвърди своите амбициозни цели, а бившата членка на блока Великобритания в навечерието на срещата на върха публикува цели за съкращения от 78% до 2035 г. спрямо нивата от 1990 г. Великобритания ще бъде през ноември домакин на конференция на ООН в Глазгоу, която има за цел да надгради Парижкото споразумение от 2015 г.
По времето на Парижкото споразумение бившият президент Барак Обама заяви, че Съединените щати ще намалят емисиите с 26 до 28 процента до 2025 г. - цел, която Байдън, бившият му вицепрезидент, сега драстично е увеличил.
Действието на Байдън увеличава натиска върху Китай - най-големият в света емитер на въглерод. Отношенията на Китай със САЩ рязко се влошиха през последните години, но въпреки това Пекин се съгласи да си сътрудничат в областта на климата по време на посещението преди срещата на върха на Джон Кери, бивш държавен секретар на САЩ, който сега е пратеник за климата на Байдън. Президентът Си Цзинпин обеща миналата година, че Китай ще стане неутрален на въглерод до 2060 г., но природозащитниците отбелязват, че бавно намалява въглищата, което е най-замърсяващата форма на енергия, но в свързана с политическа чувствителност поради работните места в минната индустрия.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Сравненията между големите икономики са трудни, тъй като Съединените щати приемат за изходно ниво 2005 г., докато европейците използват 1990 г., датата, определена в знаковия Протокол от Киото. Но наскоро анализ на „Rhodium Group“ заяви, че целите на Байдън, които се очакват от седмици, са приблизително равни на амбициите на Европейския съюз, историческия шампион по международни действия в областта на климата.
Наследникът на Обама Доналд Тръмп се оттегли от Парижкото споразумение, наричайки го несправедливо спрямо миньорите и енергийната индустрия. Но Съединените щати са на път да постигнат целите на Обама благодарение на ангажиментите на щатите, особено Калифорния, и рязкото намаляване на промишленото производство по време на пандемията от Covid-19. Въпреки това в доклад на ООН в края на миналата година се казва, че светът е в ход към затопляне от 3 градуса по Целзий - ниво, при което се очаква на планетата да се стопят много ледници и ледени покривки, ниско разположени области да бъдат потопени и все по-тежки суши, наводнения и бедствия да предизвикат глад и масова миграция.
Байдън предложи инфраструктурен пакет от 2 трилиона долара, в който основен акцент е екологизирането на икономиката, включително инвестиции във възобновяема енергия, електрически автомобили и обществен транспорт. Но голяма част от Републиканската партия на Тръмп продължава да бъде категорично против действията в областта на климата, поставяйки под въпрос дали Байдън може да гарантира ангажимент на САЩ в дългосрочен план.
Помощници на Байдън заявиха, че са се консултирали със синдикати, преподаватели, активисти и фирми, преди да излязат с целта и смятат, че разходите за инфраструктура могат да донесат икономическа полза чрез създаване на добре платени работни места. Байдън вече си е поставил за цел енергията в САЩ да стане напълно безвъглеродна до 2035 г., но Белият дом не е посочил точно как ще бъде постигната целта за 2030 г.