Президентът на САЩ Джо Байдън ще представи "широкообхватни" действия, насочени към регулиране на използването на изкуствения интелект (ИИ), съобщи Белият дом.
Още: Китай сложи точка: "Пазарът се произнесе". И предупреди за мощна инфлация заради митата на Тръмп
Още: Тръмп отново удължи крайния срок за поддържане на TikTok в САЩ
Целта е да бъдат намалени рисковете, свързани с новата технология.
Белият дом съобщи, че Байдън ще подпише изпълнителна заповед, с която ще се определят нови стандарти за безопасност на системите за изкуствен интелект и ще се изисква от разработчиците да споделят с правителството на САЩ резултатите от тестовете за безопасност, предаде АФП.
Още: Кисинджър: САЩ и Китай да ограничат новото ядрено оръжие - изкуствения интелект
Още: Тръмп: Китай се паникьоса и направи грешка
Още: Пингвини и тюлени ще плащат на Тръмп: Кои са и как изглеждат обложените с мита острови? (ВИДЕО)
Заповедта ще има за цел също така да предотврати риска ИИ да бъде използван за разработване на опасни биологични материали и да спре използването му за измама на потребителите.
Заповедта бележи "най-мащабните действия, предприемани някога за защита на американците от потенциалните рискове на системите с ИИ", се казва в изявление на Белия дом.
Още: Като у нас: САЩ умуват как да гласуват конгресмените с бебета
Още: Белият дом уволни шефа на Агенцията за национална сигурност
Камала Харис на среща на световните лидери за ИИ
Вицепрезидентът Камала Харис ще пътува до Обединеното кралство тази седмица за среща на световните лидери по въпросите на ИИ, заедно с други чуждестранни политици, представители на технологичната индустрия и учени.
Още: Каква възрастова граница иска ЮНЕСКО за използване на ИИ в училищата
Още: Безсрочен престой в САЩ срещу 5 млн. долара: "Златната карта" на Тръмп (ВИДЕО)
Още: "Няма да продължаваме така вечно": Рубио разкри кога САЩ ще са наясно дали Русия е готова за мир
На срещата, която ще се фокусира върху нарастващите опасения относно последиците от т.нар. Frontier ИИ, ще присъстват също министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак, ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен и генералният секретар на ООН Антонио Гутереш.
Frontier ИИ означава високоспособните модели на ИИ с общо предназначение, които могат да изпълняват голямо разнообразие от задачи и да се равняват или да надхвърлят възможностите на днешните най-усъвършенствани модели.
Най-напредналото досега поколение модели на ИИ, предизвиква опасения във връзка с всичко - от загуба на работни места и кибератаки до загуба на контрол от страна на човечеството върху самите системи, които то е създало.
Сунак и други лидери все по-често се присъединяват към притесненията на самата индустрия, като твърдят, че настоящите познания и регулиране на ИИ вероятно са недостатъчни за предизвикателствата, които той ще постави в бъдеще.