Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Байдън пред ООН: Ако позволим Украйна да бъде разчленена, независимостта на никоя нация няма да е сигурна (ВИДЕО)

19 септември 2023, 17:59 часа • 3540 прочитания

"Русия вярва, че светът ще се умори и ще ѝ позволи да извършва брутални действия в Украйна без последствия. Но аз ви питам следното: Ако изоставим основните принципи на Устава на ООН, за да успокоим един агресор, може ли някоя държава членка да се чувства уверена, че е защитена?".

Тези думи принадлежат на президента на САЩ Джо Байдън, който изнесе реч по време на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк този вторник, 19 септември.

Байдън се противопостави на онези, които твърдят, че украинският президент Володимир Зеленски трябва да се откаже от незаконно окупираните от Русия земи на Украйна, включително Крим и Донбас.

Още: Г-7 призова Китай да окаже натиск върху Русия

"Да спрем агресията днес, за да няма такава утре"

"Ако позволим Украйна да бъде разчленена, сигурна ли е независимостта на която и да е нация?", попита американският държавен глава. "Отговорът е отрицателен. Трябва да се противопоставим на тази нагла агресия днес, за да възпрем други бъдещи агресори утре", добави той.

"Ето защо САЩ, заедно с нашите съюзници и партньори от цял свят, ще продължат да подкрепят смелия народ на Украйна, който защитава своя суверенитет, териториална цялост и своята свобода", заяви президентът на Щатите.

Джо Байдън осъди решението на Русия да преустанови участието си в Новия СТАРТ - договора за намаляване на ядрените оръжия между двете страни, който е последният останал пакт, регулиращ двата най-големи ядрени арсенала в света.

Още: Байдън: Ще се кандидатирам пак, за да не унищожи Тръмп американската демокрация

Байдън за Китай

Байдън каза, че трябва светът да работи за мир и за по-добро бъдеще. "Историята не трябва да диктува бъдещето ни. Опонентите могат да се превърнат в партньори. Дълбоките рани могат да заздравеят", каза Байдън.

Снимка: Getty Images

"Осъзнавам отговорността, която държавата ми има в този критичен момент. Нито една нация не може да се изправи пред днешните предизвикателства сама. Съединените щати се стремят към по-сигурен, по-проспериращ и по-справедлив свят за всички хора, защото знаем, че нашето бъдеще е свързано с вашето", каза Джо Байдън пред останалите световни лидери.

"Що се отнася до Китай, искам да бъда ясен и последователен. Стремим се отговорно да управляваме конкуренцията между нашите страни, така че тя да не прерасне в конфликт", беше ясната позиция на президента относно Пекин.

Какво мисли Байдън за изкуствения интелект?

Байдън заяви пред ООН, че изкуственият интелект трябва да бъде "безопасен", преди да бъде пуснат в публичното пространство. Той каза, че правителствата трябва да управляват тази технология, а не обратното.

"Трябва да сме сигурни, че ще използваме тези инструменти като възможност, а не като оръжие за потисничество", допълни той.

Още: Зеленски се срещна с ранени украински войници в Ню Йорк преди речта си в ООН (ВИДЕО)

Миналата седмица технологични лидери, сред които Илон Мъск и Марк Зукърбърг, се срещнаха с Конгреса, за да разговарят за технологичните регулации.

Климатичните промени като заплаха

Байдън каза, че САЩ разглеждат изменението на климата като "екзистенциална заплаха".

Изброявайки редица скорошни природни бедствия - горещините в САЩ и Китай, горските пожари в Щатите и Европа, сушата в Африка и наводненията в Либия - Джо Байдън каза, че всички те показват какво очаква света, ако зависимостта от изкопаемите горива не бъде намалена.

Още: Мария Габриел призова външните министри на ЕС за затягане на сигурността в Черно море

"От първия ден на моето управление САЩ се отнасят към тази криза като към екзистенциална заплаха, каквато тя е не само за нас, но и за цялото човечество", каза президентът на Щатите.

Още: Джо Байдън предлага разширяване на Съвета за сигурност на ООН

Бразилия с удар по Русия

Преди Байдън реч държа и президентът на Бразилия - Луис Инасио Лула да Силва. Той заяви, че Съветът за сигурност на ООН губи авторитет, защото "негови членове палят войни за териториални придобивки".

Русия и Китай са част от постоянния състав на Съвета за сигурност.

Лула каза, че Бразилия е против връщане към сфери на влияние като в Студената война.

Още: Зеленски ще се срещне с Байдън на 21 септември

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес