Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че ЕС и САЩ могат да промотират демократичните ценности, като работят заедно, след като президентът Джо Байдън се присъедини към видеосрещата на върха с лидерите на блока, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
"Като застанат заедно, рамо до рамо, ЕС и САЩ могат да покажат, че демокрациите са най-подходящият начин за защита на гражданите, за издигане на достойнството на хората и генериране на просперитет", написа Мишел в Twitter.
Байдън призова в първите си съвместни преговори с всички 27 лидери на ЕС, за възстановяване на връзките, разкъсани от предшественика му Доналд Тръмп.
"Изключително съм удовлетворен от начина, по който президентът Байдън начерта бъдещето в отношенията с ЕС", заяви министър-председателят Бойко Борисов относно участието на Байдън във видеоконференцията. "Ключовото тук е да бъдем заедно, да бъдем солидарни, да си помогнем и за ваксините. Особено сме щастливи, че се завръщат в Парижкото споразумение. Това е изключително важно, защото чистата природа, чистата околна среда, чистото производство - те вървят заедно с дигитализацията, с развитието на света в новите му орбити, по които в момента всички ние работим", заяви Борисов. Той посочи водещата роля на НАТО като глобален играч за сигурността на страните в ЕС и в демократичния свят.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
САЩ се надяват да изградят общ фронт на демокрациите срещу нарастващата мощ на авторитарните сили, водени от Китай и искат да привлекат като съюзник ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Лидерите на ЕС на свой ред приветстваха обещанието на Вашингтон да работят заедно, въпреки че някои твърдят, че блокът трябва да остане по-независим след изолационистката политика на Тръмп.
САЩ и ЕС направиха първа стъпки към координирани съвместни действия срещу Пекин в понеделник, като обявиха синхронизирани санкции заради репресиите срещу уйгурите в Китай. Те също така се споразумяха по-рано тази седмица да прекратят наложените по времето на Тръмп мита "тит-а-тат" заради търговския спор, свързан с Boeing и Airbus.
ЕС иска да работи с Байдън за борба с пандемията от коронавируса и с изменението на климата, след като той върна САЩ като страна в Парижкото споразумение от 2016 г.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Тръмп не проведе общи разговори с всички лидери на ЕС, докато двамата предишни президенти Барак Обама и Джордж Буш имаха срещи с целия блок.