Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Антитела от лами дават надежда за справяне с коронавируса

07 май 2020, 17:10 часа • 1806 прочитания

Стремежът за ефективно лечение срещу COVID-19 доведе изследователски екип до откриването на невероятен партньор за неговата работа: лама на име Уинтър (Зима), разказва Сайънс Дейли. Екипът от Остинския университет в Тексас, Националните здравни институти и белгийския университет в Гент обявиха резултатите си на 5 май относно възможен път за лечение на коронавирус, включващ лами.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Определяйки това като едно от първите известни антитела за неутрализиране на SARS-CoV-2, Джейсън Маклалън, доцент по молекулярни бионауки в Остинския университет и съавтор, направи препратка към вируса, причиняващ COVID-19. Изследователите свързват две копия на специална форма на произведени от лами антитяло, за да създадат ново антитяло, което плътно се свързва с основен протеин на коронавируса, който причинява COVID-19. Този протеин ще раздели вируса в клетките гостоприемници. Първоначалните резултати предполагат, че антитялото блокира вирусите срещу заразяване на клетките в този протеин. Освен това екипът е готов да проведе проучвания при хамстери, като целта е да се разработи лечение, което да помогне на заразени хора по-късно, предава БГНЕС.

Това ще бъде особено полезно за уязвимите групи като възрастните хора, при които се наблюдава скромна реакция на ваксинации, предполагайки, че безопасността им може да е непълна. Медицинският персонал и други хора с повишен риск от излагане на вируси също могат да се възползват от незабавна защита.

Тъй като имунната система на ламите открива чужди нашественици като бактерии и вируси, тези животни развиват две форми на антитела: една, която е идентична с човешките антитела, и друга, която е с размер само около една четвърт от тази на хората. Именно по-малките могат да бъдат разпръснати и използвани в инхалатор, наречени еднодоменни антитела или нанотела.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Ламата Уинтър е на 4 години и живее в селскостопанска ферма в Белгия, заедно с около 130 други лами и алпаки. Участието й в експеримента започва през 2016 г., когато тя е на около 9 месеца и с нейна помощ бяха изследвани два по-ранни коронавируса: SARS-CoV-1 и MERS-CoV. В продължение на около шест седмици тя е била инжектирана със стабилните протеини, за които стана дума по-горе, от тези вируси по метод, подобен на този при хората за имунизация. След това изследователите са получили проба от кръв и изолирани антитела, които се свързват с всеки вариант на този протеин.

 

Всичко за коронавируса следете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес