Правозащитната организация Amnesty International предупреждава онези, които планират да посетят САЩ, като ги призова да проявят максимална предпазливост поради опасността от масови стрелби и прекалено либералния режим за носене на огнестрелно оръжие, предаде БГНЕС.
"Amnesty International призовава хората по целия свят при пътуване в Съединените щати да проявят повишено внимание и да имат план за спешни случаи. Тези препоръки се издават в светлината на продължаващото високо ниво на насилие с оръжие в страната", гласи документ, публикуван на уебсайта на организацията.
По-специално, организацията препоръчва да се избягват многолюдни места, "особено културни събития, храмове, училища и търговски центрове". Също така се препоръчва да бъдете много внимателни при посещение на бар, нощен клуб или казино.
"Поставяйки собствеността на оръжието над основните права на човека, американските власти съзнателно и систематично правят грешки на различни нива и игнорират своите международни задължения за осигуряване на правата и сигурността на хората", се казва в изявлението на Amnesty International.
Организацията отново призова за реформи в областта на притежаването и използването на огнестрелно оръжие, включително пълна проверка на биографията на купувача, разработване на национални правила за регистриране и издаване на лицензи, задължително обучение за използване на оръжия, забрана на продажбата на частни лица на оръжия с голям калибър и на автомати, както и задължително съхраняване на оръжията в сейф.
Припомняме, че най-големият противник на по-строгия режим за притежание на огнестрелно оръжие е Националната оръжейна асоциация на САЩ (НОА), обединяваща американските производители на оръжие. НОА има много сериозно политическо влияние и мнозина сенатори и конгресмени, предимно републиканци, дължат политическата си кариера именно на подкрепата на асоциацията, която парира всякакви по-сериозни законодателни инициативи за ограничаване на огнестрелните оръжия.
В статия отпреди 4 дни, The New York Times събира политически позиции на демократите и републиканците, като тези на вторите се въртят около мантрата, че за последните масови убийства - в Ел Пасо и Дейтън, основната вина е на "пълните с насилие видеоигри". Вестникът, обаче, изрично посочва, че такива видеоигри има и в много други държави, където обаче няма проблем с масови стрелби и огнестрелните оръжия.