Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Американците избират кредитни карти, за да се справят с високата инфлация

06 февруари 2023, 06:11 часа • 1722 прочитания

Американците се обръщат все повече към ползването на кредитни карти, за да се справят с високата инфлация, според американска агенция за отчитане на потребителските кредити.

ОЩЕ: Инфлацията в САЩ спадна до най-ниското ниво от над година насам

Общият размер на салдата по кредитните карти е достигнал 930 млрд. долара през последното тримесечие на 2022 г., като се е увеличил в сравнение със 785 млрд. долара през същия период на 2021 г. Това съобщи TransUnion в своя тримесечен доклад.

"Независимо дали става въпрос за пазаруване на нов автомобил или за купуване на яйца в магазина за хранителни стоки, потребителите продължават да бъдат повлияни както от високата инфлация, така и от повишенията на лихвените проценти, прилагани от Федералния резерв, които според нас могат да продължат поне още няколко месеца", заяви Мишел Ранери, вицепрезидент на отдела за проучвания и консултации в САЩ в TransUnion, цитирана от агенцията.

"Ако по-умереното повишаване на лихвените проценти продължи, това би било добър знак, че повишенията дават резултат и че на хоризонта може да се появи известно облекчение от високата инфлация. Дотогава напълно очакваме потребителите да продължат да търсят кредитни продукти като кредитни карти, HELOC и необезпечени лични заеми, за да свържат двата края и да се поставят в по-силна финансова позиция занапред", добави тя.

Според доклада броят на кредитните карти е достигнал 518,4 млн. в края на 2022 г., като се е увеличил от 485,9 млн. предходната година.

Въпреки че все повече американци се обръщат към кредитните карти, за да се справят с инфлацията и в повечето случаи предпочитат да носят баланс по кредитната карта за определен период, повишаването на лихвените проценти от страна на ФЕД води до това, че притежателите на карти имат по-високи променливи лихвени проценти и ако не платят целия баланс в срок, плащат по-високи лихви.

При седемте повишения през миналата година централната банка на САЩ повиши лихвените проценти с общо 425 пункта, за да се бори с рекордно високата инфлация, която забавя темпото си, пише БГНЕС.

ОЩЕ: Федералният резерв: Борбата с инфлацията не е приключила

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес