Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо в Африка умират толкова много хора по пътищата

11 януари 2023, 23:00 часа • 2447 прочитания

По улиците и пътищата на Африка хората мрат като мухи. Там опасността е доста по-висока, отколкото в останалите континенти, сочи статистиката. По данни на Световната здравна организация (СЗО), жертвите на ПТП в Африка възлизат на 26,6 на 100 000 души население. А това е три пъти повече от средното в Европа. Това е най-лошият показател в световен мащаб. Вярно, че първото място по жертви от катастрофи по пътищата се заема от една страна извън Африка - Доминиканската република, но след нея се нареждат Зимбабве, Малави, Либерия, Еритрея. В тази черна статистика африканските държави окупират всички места между 2 и 25, чак на 26-о място се появява Венецуела.

Корупцията е тежък проблем

Сред особено опасните улици и пътища са тези в Кения - там броят на жертвите на ПТП спрямо населението расте с всяка изминала година. В последната класация Кения е на 12 място с 48 жертви на всеки 100 000 души население.В /ътрешният министър беше принуден да оповести драконовски мерки срещу шофьорите, които не спазват правилника. Той заяви, че правилата важат за всички - независимо от тяхната позиция или служба. А това явно означава, че едни нарушители понасят наказание, а други - не. И така стигаме до проблема с корупцията, който очевидно съществува в редица африкански държави.

В ЮАР няколко кампании от последните години доведоха до подобряване на показателите: там жертвите възлизат на 22,2 на 100 000 души население. За африканския континент този показател изглежда добре, но в сравнение с европейските държави той все още е критичен. В Германия, например, по улиците и пътищата загиват 4 на 100 000 души. Дори в България, която е на опашката в ЕС по брой на жертвите по улиците и пътищата, според статистиката загиват по-малко от 10 на 100 000 души.

Един от ключовите фактори и в ЮАР е употребата на алкохол. А разпространената корупция сред пътните полицаи създава допълнителни условия за нарушаване на правилата и опасно шофиране. В Кения избуяващата корупция също дава сериозен принос към кръвопролитията по улиците и пътищата. В интервю за ДВ една инструкторка в Найроби казва, че кенийците масово си купуват шофьорски книжки без нито час практика зад волана.

Кога африканците ще разберат за какво става дума?

В Нигерия автомобилните катастрофи са сред най-честите причини за смърт - редом с въстанията и бандитските войни. В тази голяма страна загиват по над 40 души на 100 000 население. Там, както и в много други африкански страни, липсва добра мрежа за обществен трарспорт, а доколкото я има, превозните средства (най-вече автобуси и бусчета) са в много лошо състояние. При тези превозни средства техническите прегледи са по-скоро пожелание, което пък предопределя честото им участие в ПТП. В Кения аналогичен е проблемът с местните мотоциклетни таксита, известни още като "Бодабода". Те са любимо средство за придвижване, но в същото време особено често са замесени в катастрофи по улиците и пътищата. Ето защо кенийската Служба за транспорт и сигурност в момента залага най-вече на ограмотяването на участниците в движението. Неин представител казва пред ДВ, че в службата са оптимисти, защото смятат, че водачите вече разбират за какво става дума, а посланието на властта е достигнало до участниците в движението.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес