Втори човек е починал от ебола в източния град на ДР Конго, Гома, основен транспортен център, съобщи за AFP медицински служител в страната.
"Пациент, който бе потвърден с вируса на ебола в Гома, е починал. Взети са всички мерки за блокиране на предаване на вируса", заяви Жан-Жак Мюмбе, отговарящ за координацията на борбата срещу епидемията.
Първата смърт от ебола в Гома, съобщена на 16 юли, предизвика вълна от безпокойство.
Ден по-късно Световната здравна организация на ООН (СЗО) обяви епидемията за „извънредна ситуация в областта на общественото здравеопазване от международна загриженост“, което има за цел да засили глобалния отговор, предаде БГНЕС.
Според данни, публикувани днес, 1 803 души са починали, откакто хеморагичният вирус е бил регистриран в източната Демократична Република Конго на 1 август миналата година. Здравните експерти се опасяват от огнища в големите градове, където гъстотата на населението и високата мобилност затрудняват изолацията на пациентите и проследяването на контактите в сравнение със селските райони.
Първата смърт бе регистрирана на евангелски проповедник, пътувал от Гома до Бутембо, един от градовете, най-силно засегнати от огнището. Докато е бил там, той проповядвал в седем църкви и редовно докосвал богомолци, включително болни, преди да се върне с автобус в Гома.
Аруна Абеди, отговаряща за координирането на реакцията срещу ебола в Северно Киву, най-пострадалата провинция, заяви, че вторият пациент е пристигнал в лечебен център "11 дни след като се е разболял".
"Неговият случай беше наистина безнадежден, защото болестта вече беше в напреднал стадий и той умря във вторник през нощта", докладва тя.
Абеди призова обществеността да реагира бързо на симптомите на ебола и „да не крие подозрителни случаи“.
"Лечебният център не е стая за умиращи - трябва да докарате пациента по-рано", призовава тя.
Гома е граничен град, разположен на северния бряг на езерото Киву, в непосредствена близост до Руанда. Той има пристанище, което свързва Букаву и провинция Южно Киву, и летище с полети до Киншаса, Унтега Ентебе и Адис Абеба, столицата на Етиопия.