Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната в Либия ескалира, а здравната система е в руини

08 април 2020, 22:20 часа • 4969 прочитания

Минути след експлозия в либийската столица Триполи в понеделник (6 април) местни лекари и други свидетели публикуваха множество видеоклипове в интернет, които показват, че още една болница в града е била ударена. Това се казва в репортаж на американското издание The Voice of America, цитирано от агенция "Фокус".

В кадрите се чува как лекарите, които снимат избухналия пожар на балкона на болницата, крещят, че са медицински лица, а не войници. 

Миналият месец и двете страни в конфликта, който от една година се води основно около столицата Триполи, се съгласиха да прекратят военните действия, докато пандемията от коронавируса се разпространяваше по света. Но оттогава се чуват бомбардировки всеки ден в столицата, докато боевете ескалират, а здравната система е в руини. 

Допълнително усложнение за цивилните в града беше атаката от 7 април, в която беше взривен част от водопровода в града. До края на деня много семейства се оплакаха, че нямат вода в момент, в който миенето на ръцете е особено важно за борбата с вируса. За това информира 37-годишният Ахмед, златар и баща на две деца по телефона от Триполи.

Жителите на Триполи живеят под 19-часова карантина всеки ден, поставена от властите като предпазна мярка за борба с коронавируса, който зарази 18 души в Либия, един от които почина, според информацията от 6 април.

Продължаващите боеве обаче правят страната уязвима към подобни бедствия, според местните медицински работници, а капацитета на болниците се изчерпва бързо. "Страните, в които бяха изпращани пациенти от войната сега са под карантина, заради коронавируса", казва Мохамед Хиблави, млад активист, който се опитва да създаде множество полеви болници преди евентуалната епидемия в столицата. "Местните болници вече са почти препълнени с ранени бойци и хора с други болести", коментира той.

След нападението координаторът на ООН за Либия Якуб ел Хило предупреди, че общо 27 болнични заведения са повредени от продължаващите сражения само в последните 5 седмици, а 14 лечебни центъра вече са затворени. Починалите са 350 цивилни, а повече от 150 хил. души са напуснали домовете си от началото на офанзивата. "Продължаващият конфликт трябва да бъде прекратен незабавно, иначе Либия няма никакъв шанс в борбата срещу COVID-19", предупреди Хило в изявление.

Полицейски час 

Докато са затворени в домовете си, жителите на Триполи могат да чуят бомбите, които падат всеки ден, според Ясеф Гелани, 40-годишен баща на четири деца, който живее в центъра на града. Той е напуснал своето жилище в предградията, когато офанзивата е обхванала неговия квартал миналата година.

Гелани продава хартиени продукти за хранителните магазини, но откакто бяха въведени мерките за карантина, той може да работи малко и губи голяма част от бизнеса си.

По телефона той твърди, че може да ограничи контакта си с външния свят, но не може да спре битките от това да наранят него или семейството му. "Войната е по-опасна от коронавируса", смята той. "Няма лекарство за падащите ракети и бомби". 

Страхът покрива всеки аспект от ежедневния живот, допълва 23-годишната студентка Айша Салхин. Нейният университет затвори врати преди повече от 3 седмици, а лошата връзка с интернет е накарала нейните преподаватели да се откажат от опитите за онлайн обучение.

Докато здравната система е в руини, тя се страхува от това да не се зарази, защото няма да има кой да ѝ помогне. Макар че най-големият ѝ страх също не е пандемията. Цените на продуктите от първа необходимост се повишават все повече, а доходите на хората намаляват. "Най-трудното нещо за либийските семейства е финансовата ситуация", казва Салхин. 

Защо продължава тази война? 

Въпреки договореното през януари прекратяване на военните действия, оръжейното ембарго и новото споразумение за мир през март, битките продължават и дори ескалираха през последния месец, като и двете страни разполагат с активната подкрепа на своите съюзници. Войната на практика се води между две враждуващи правителства в Либия. 

На изток фелдмаршал Халифа Хафтар води своите сили, познати като "Либийската национална армия" (ЛНА). На запад - силите, лоялни на признатото от ООН правителство на националното съгласие, държат Триполи, историческата столица на Либия. 

През април 2019, Хафтар обяви, че неговите сили ще напреднат и ще завземат Триполи, но оттогава нито една от двете страни не е успяла да надделее. "Можете ли да повярвате, че мина цяла година?", казва един от войниците, лоялни на правителството в Триполи, по телефона от своята база в предградията. "Хафтар заяви, че ще завземе Триполи за 48 часа, но погледнете сега. Той просто разруши животите ни без никакъв резултат".

И двете страни официално приветстваха последното споразумение за прекратяване на военните действия и твърдят, че продължават да се бият единствено в самозащита. "Това е ужасно", казва войникът от своята база. "Сега трябва да си дезинфекцирам ръцете, преди да отида да стрелям с оръдието", допълва той. 

Темата продължава и в нашия блог.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес