Всяка военна интервенция в Нигер за възстановяване на сваления президент Мохамед Базум ще се счита за "обявяване на война на Буркина Фасо и Мали". Това заявиха двете страни в съвместно изявление, предаде АФП.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Правителствата на двете съседни на Нигер страни, които наскоро преживяха военни преврати, направиха тези коментари, след като западноафриканските лидери заплашиха да използват "сила" за възстановяването на Базум и наложиха финансови санкции на превратаджиите.
ОЩЕ: Външна военна намеса в Нигер, ако превратаджиите не сложат оръжие
"Всяка военна интервенция срещу Нигер би била равносилна на обявяване на война на Буркина Фасо и Мали", предупредиха двете държави. Те заявиха, че "катастрофалните последици от военна интервенция в Нигер... биха могли да дестабилизират целия регион". Двете страни добавиха, че "отказват да прилагат" "незаконните, нелегитимни и нехуманни санкции срещу народа и властите на Нигер".
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
BREAKING: Mali and Burkina Faso says that they will go to war alongside the coup leaders in Niger in the event of a ECOWAS invasion
— Faytuks News Δ (@Faytuks) July 31, 2023
pic.twitter.com/CtBIsyY0dF
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
In a joint press release, Burkina Faso and Mali express their solidarity with Niger and warn that any military intervention against the country will be tantamount to a declaration of war between Burkina Faso and Mali .
— Spriter Team (@SpriterTeam) July 31, 2023
Almost immediately after the joint statement, Guinea joins… pic.twitter.com/DZrzUkwXTF
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Началникът на нигерската гварди генерал Абдурахаман Тиани се обяви за лидер на Нигер, но претенциите му бяха отхвърлени на международно ниво и западноафриканският блок ECOWAS му даде една седмица, за да върне властта.
След Мали и Буркина Фасо, Нигер е третата страна от Сахел, която за по-малко от три години е разтърсена от военен преврат.
В отделно изявление Гвинея - чието правителство също е резултат от преврат - изрази "несъгласието си със санкциите, препоръчани от ECOWAS, включително военната намеса", предаде БГНЕС. Тя заяви, че е "решила да не прилага тези санкции, които смята за незаконни и нехуманни", и призова ECOWAS да "преразгледа позицията си".
ОЩЕ: Човекът зад военния преврат се обяви за новия лидер на Нигер
Ще се намесят ли Франция и ЕС?
Френската външна министърка Катрин Колона опроверга твърденията на нигерската хунта, че Франция иска да извърши военна интервенция в Нигер, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Това не отговаря на истината", каза Колона в ефира на телевизия BFM.
Колона коментира и неделната демонстрация пред френското посолство в Ниамей. "Видяхме една организирана демонстрация, която не беше спонтанна. Демонстрацията беше изключително опасана, с коктейли "Молотов" и руски знамена, с антифренски лозунги, копирани от прояви на други места", каза френската министърка, като отбеляза, че са налице "всички обичайни съставки на дестабилизацията по руско-африкански маниер".
Катрин Колона изтъкна, че абсолютен приоритет на Франция е да гарантира сигурността на гражданите си в Нигер. Освен това тя каза, че е възможно демократично избраният президент Мохамед Базум да бъде върнат на власт. "Това е необходимо, тъй като тази дестабилизация е опасна за Нигер и съседните страни", обясни Колона.
Европейският съюз осъди ареста на министри от сваленото правителство, извършен от новата хунта в Нигер, и поиска те да бъдат незабавно освободени, предаде АФП. Партията на сваления президент Мохамед Базум (PNDS) предупреди, че след поредицата от арести западноафриканската страна рискува да се превърне в "диктаторски и тоталитарен режим".
PNDS съобщи, че са задържани министрите на петрола и минното дело, както и ръководителят на нейния национален изпълнителен комитет. ЕС поиска да бъдат незабавно освободени. Блокът на 27-те държави спря бюджетната подкрепа за Ниамей и предупреди, че може да наложи допълнителни санкции заради преврата.
Базум, съюзник на Запада, чието избиране преди малко повече от две години отбеляза първия мирен преход на властта в Нигер след обявяването на независимостта, беше свален на 26 юли от елитната президентска гвардия.
ОЩЕ: Преврат в Нигер, президентът е отстранен (ВИДЕО)