Лоши новини идват от Африка - високопоставени военни в Габон се появиха по националната телевизия, за да заявят, че са завзели властта и са поставили президента Али Бонго под домашен арест.
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Това се случва около месец след военния преврат в Нигер, при който генерал Абдурахаман Чиани взе насилствено властта от демократично избрания държавен глава Мохамед Базум. Двете държави не са съседки, Габон е на юг от Нигер, като между тях са Нигерия и Камерун. Габонската страна, намираща се също в Западна Африка, се простира на брега на Атлантическия океан.
COUP IN 🇬🇦 GABON!
— Rev Laskaris (@REVMAXXING) August 30, 2023
🇫🇷 French backed Ali Bongo has been removed by the Gabonese military, and Gabon military officials have announced their seizure of Power. pic.twitter.com/mzzGLh4Mec
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Още: Най-бедната страна в Африка планира да построи космодрум съвместно с Русия
Границите на Габон са затворени
Още: Нигер след преврата: Хората нямат ток, храната и парите свършват
Превратаджиите обявиха, че анулират резултатите от изборите в събота, на които президентът Бонго беше обявен за победител. Офицерите заявиха, че разпускат всички държавни институции и че границите на страната са затворени.
Още: Най-малко 8 загинали при срутване на сграда в Кайро (ВИДЕО)
Още: Над 100 убити и стотици ранени при въздушен удар на армията на пазар в Судан
По-късно те назначиха началника на президентската охрана за лидер на "преходно правителство", пише BBC.
Свалянето на Бонго ще сложи край на 56-годишното управление на семейството му в богатата на ресурси западноафриканска държава.
Още: "Болестта Х": Ново смъртоносно заболяване в Конго разтревожи СЗО
Още: Мистериозно грипоподобно заболяване убива десетки в Конго
Осми преврат за три години
Още: Нова война? Хунтата в Нигер привежда армията в максимална бойна готовност
Това е осмият преврат в бившите френски колонии в Африка през последните три години. Франция осъди остро случващото се в Габон, както и в Нигер. Париж подкрепяше сваления вече Али Бонго.
Хиляди граждани на Габон излязоха по улиците след преврата, за да празнуват.
Thousands of Gabonians took to the streets after the coup, the atmosphere is festive.
— Sprinter (@Sprinter99800) August 30, 2023
Meanwhile, the French mining company Eramet announced the suspension of operations in Gabon. pic.twitter.com/H6fOa4uQhC
Още: Манипулира ли Путин Африка да скочи на бунт срещу Запада?
Какво се случва със сваления президент?
64-годишният Али Бонго е под домашен арест, заобиколен от семейството си и от лекари, съобщиха военни по националната телевизия. Един от синовете на лидера също е бил арестуван за "държавна измяна".
Френският външен министър Оливие Веран призова изборните резултати да се спазят. Освен Франция - Китай и Русия също изразиха своята загриженост за ситуацията. Те имат значително влияние в Централна и Западна Африка. Пекин поиска връщане на "нормалния ред" в страната, колкото се може по-бързо, както и да се гарантира сигурността на президента Бонго.
Съобщава се, че френската минна и металургична компания Eramet е "спряла" дейността си в Габон след превземането на страната от армията "с оглед на безопасността на персонала и сигурността на операциите", съобщава AFP. Страната е богата на полезни изкопаеми, а също и на петрол.
Междувременно интернетът в Габон беше спрян - още от събота, когато бе денят на изборите. Постепенно връзката е започнала да се възвръща след преврата, но само частично.