Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Такса за киберсигурност: Нигерия е разгневена от новия вид данък

09 май 2024, 09:27 часа • 2475 прочитания

Много нигерийци осъдиха въвеждането на нов данък върху електронните банкови транзакции, като някои казаха, че това ще ги тласне обратно към използването на пари в брой.

Централната банка на Нигерия (CBN) съобщи на финансовите институции, че таксата от 0,5%, предназначена за набиране на пари за подобряване на киберсигурността, ще влезе в сила след две седмици. Нигерия преживява най-тежката си икономическа криза и много хора казват, че налогът ще причини допълнителни трудности, тъй като те се борят да си позволят основни неща.

Още: Руски войски влязоха в база на американски военни в Нигер

Д-р Абдулразак Фаге, който преподава икономика в университета Юсуф Майтама, казва пред BBC, че това е грешен ход на правителството, който ще има отрицателно въздействие върху затруднената икономика на Нигерия. „Ако прехвърлите милион найри, пет хиляди найри се приспадат като такса за киберсигурност, което не е честно спрямо обикновените хора.“ Лекторът казва, че парите трябва да бъдат платени от банките, тъй като те правят огромни печалби.

Недоволството от таксата

Продавачът на хляб Абубакар Шека казва, че вече е взел решение да избягва електронните банкови транзакции от момента, в който таксата започне да се начислява на 20 май. „Няма начин да се съглася да давам 0,5 процента върху трансферите си, когато печеля много малко, много хора не си купуват хляб сега и бизнесът е крехък“, казва той.

Трудовият конгрес на Нигерия, който представлява работниците в страната, публикува изявление, отхвърлящо таксата, докато лобистката група Проект за социално-икономически права и отчетност (Serap) заплаши да съди правителството. Правителството все още не е коментирало реакцията.

Още: Блъсканица за помощи уби 7 души в Нигерия

Връщане към пари в брой?

Анализаторът по връзки с обществеността Хабу Сани смята, че правителството е направило огромна лоша услуга на стремежа си към безкешова икономика, тъй като сега повече хора ще работят с пари в брой. „Правителството принуди хората да използват електронни преводи, за да намалят печатането на пари в брой, което оказва влияние върху държавните финанси и сега това допълнително ще накара хората да се върнат към пари в брой, за да избегнат плащането на таксата. Предвиждам недостиг на пари скоро, ако правителството не отмени решението си“, коментира анализаторът.

Голям недостиг на пари има през по-голямата част от 2023 г., след като CBN въведе валутни реформи, предназначени да намалят измамите на изборите миналата година. Това накара много хора да започнат да използват мобилни пари (плащане). Недостигът намаля едва в края на миналата година.

Само около осем процента от хората на възраст между 16 и 64 години са използвали услуги за мобилни плащания през 2024 г. Това е спад спрямо предходната година. Липсва мобилен сигнал в много селски райони в Нигерия, освен това много хора не могат да си позволят смартфони.

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес