Директорът на Световната здравна организация (СЗО) заяви, че смъртоносната епидемия от чума в Мадагаскар изглежда е поставена под контрол, но предупреди, че следващата епидемия вероятно ще бъде по-силна.
Още: Над 400 регистрирани случая на холера в град в Южен Судан
Още: Застреляха първият имам, признал открито, че е гей (ВИДЕО)
"Следващата може да бъде по-ясно изразена или по-силна", заяви генералният директор на СЗО Тедрос Адамом Гебрейъс пред журналисти в Женева, настоявайки, че "проблемът е сериозен".
Избухването на бубонна чума, която се разпространява от заразени плъхове чрез ухапвания от бълхи и пневмонична чума, разпространена от човек на човек, е причинила смъртта на повече от 200 души в островната държава в Индийския океан от август насам, пише БГНЕС.
Мадагаскар е претърпявал взривове от бубонна чума почти всяка година от 1980 г. насам, често причинени от плъхове, избягали от горски пожари.
Още: Война за ресурси в Конго може да удари по пазара на новите смартфони
Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт
Заболяването се завръща всеки горещ дъждовен сезон, от септември до април. Средно между 300 и 600 инфекции се регистрират всяка година сред население, приближаващо 25 милиона души, според оценка на ООН.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали
Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер
Но Тедрос изрази тревога, че "чумата в Мадагаскар се държи много, много различно тази година".
Случаите на заболели се появиха много по-рано от обичайното и вместо болестта да остане в провинциалните райони, тя проникна в градовете. Властите са регистрирали 2000 случая, а Тедрос съобщи днес, че починалите вече са 207.