Световната здравна организация предупреди страните от Западна Африка, които граничат с пострадалите от епидемията ебола държави, да се подготвят за пристигането на пътници, които са заразени със смъртоносния вирус, предаде Voice of America.
В петък по време на пресконференция доктор Пиер Форманти от СЗО заяви, че властите в Кот д'Ивоар, Мали, Сенегал и Гвинея Бисау трябва да бъдат внимателни за внасянето на вируса.
Близо 400 души са загинали от ебола в Африка от началото на епидемията, която започна през февруари. Това е най-смъртоносната проява на болестта в региона досега.
Преди дни висш служител на Лекари без граници предупреди, че вирусът ебола е "тотално извън контрол" в Западна Африка, където болестта е убила повече хора, отколкото някога се е случвало, пише британският в. The Independent.
Настоящата епидемия започна в Гвинея между началото и края на миналата година, но изглеждаше, че се е забавила, преди да набере скорост отново през последните седмици. За пръв път тя се разпространи и до либерийската столица.
Последното избухване на ебола се свърза с повече от 330 смъртни случая в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия, според Световната здравна организация (WHO).
Ресурсите на „Лекари без граници” все повече намаляват, предупреди д-р Барт Янсенс, директор на отдела, отговарящ за операциите на организацията, и призова правителствата на двете засегнати държави и международните организации да изпратят повече здравни експерти.