След смъртта на Колин Пауъл, АФП с обзор и акцент: ЮАР не иска "Спутник V" заради риск от ХИВ

19 октомври 2021, 06:55 часа • 2489 прочитания

Равносметка за един ден на коронавируса в света прави АФП. Повод за нея е кончината на бившия шеф на Обединения съвет на началник-щабовете и първият чернокож държавен секретар на САЩ, който почина от Covid-19 днес. Той почина на 84-годишна възраст.

Още: Омръзна му да е диктатор? Шефът на хунтата в Габон ще участва в изборите за президент

Още: Мароко дава милиарди за три вида влакове

Южна Африка (ЮАР) отхвърли използването на руската ваксина срещу вируса - "Спутник V". Основните опасения на южноафриканския здравен регулатор са, че препаратът може да допринесе за увеличаване на риска от заразяване с ХИВ при мъжете, пише БГНЕС.

Република Конго обяви нова амбициозна програма за борба с третата вълна на вируса: в рамките на 45 дни трябва да бъдат ваксинирани най-малко 750 хиляди души в страната.

Равносметката сочи още, че Европейският съюз е изнесъл над един милиард дози от препарати срещу коронавируса в последните 10 месеца, каза днес ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Още: Катастрофа на военен самолет в Судан, над 40 жертви, включително висши военни (ВИДЕО)

Още: За 48 часа: Десетки починали от неизвестна болест в Северозападно Конго

Италия разследва висш държавен ръководител, отговорен за борбата с коронавируса - Доменико Аркури. Той е разследван по подозрения за присвояване и злоупотреба със служебно положение при закупуването на предпазни маски от Китай.

Анти-ковид настроенията са по-силни от страха от вируса - това става ясно от анкета сред жители на САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Швеция и Япония, които предпочитат държавата да подпомага икономиките, вместо да налага рестриктивни мерки и локдауни.

Над 4,8 милиона са вече жертвите на коронавируса в света по официални данни: най-малко 4 895 733 души са загинали от заразата от появата на огнището ѝ в Китай през декември 2019 г. Най-много жертви има в САЩ, които са изгубили 724 317 пациенти, следвани от Бразилия с 603 282, Индия - 452 290, Мексико - 284 381 и Русия - 224 310.

Като се има предвид допълнителната смъртност, пряко и косвено свързана с Covid-19, Световната здравна организация смята, че общият брой на смъртните случаи може да бъде най-малко два до три пъти по-голям.

Още: Война за ресурси в Конго може да удари по пазара на новите смартфони

Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес