Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Слаб сигнал за мир от Нигер: Лидерът на хунтата говори за предаване на властта

20 август 2023, 08:39 часа • 7237 прочитания

Лидерът на хунтата в Нигер заяви, че преходът на властта няма да продължи повече от 3 години, и предупреди, че всяко нападение срещу страната няма да бъде лесно за участниците в него, предаде АФП.

Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)

Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)

"Нашата амбиция не е да конфискуваме властта", заяви генерал Абдурахаман Чиани в телевизионно обръщение и добави, че нападение срещу Нигер няма да бъде "разходка в парка", пише БГНЕС. "Ако срещу нас бъде предприета агресия, тя няма да е толкова лесна, колкото някои хора си мислят", предупреди той, ден след като Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) заяви, че е готова за въоръжена намеса.

В рамките на тридесет дни ще трябва да бъдат представени "конкретни предложения" с цел да се положат "основите на нов конституционен живот", съгласно думите на Чиани.

Речта му беше произнесена след днешното посещение на делегация от ЕКОВАС, която търси мирно решение на кризата. "ЕКОВАС се готви да нападне Нигер, като създаде окупационна армия в сътрудничество с чужда армия", продължава генерал Тиани, без да назове конкретни държави. Той също така осъди "незаконните" и "нехуманни" санкции, наложени от западноафриканската организация, пише БТА.

Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море

Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис

ОЩЕ: Манипулира ли Путин Африка да скочи на бунт срещу Запада?

От 30 юли Нигер е обект на тежки финансови и търговски санкции, наложени от ЕКОВАС. Организацията иска да бъде върнат на власт сваления с преврата на 26 юли президент Мохамед Базум.

Изявлението на Чиани дойде в момент, след като делегация на западноафриканския блок ECOWAS пристигна в страната за последен дипломатически натиск, преди да се реши дали да се предприемат военни действия.

Предвождани от бившия нигерийски лидер Абдулсалами Абубакар, представителите на ECOWAS се срещнаха с президента Мохамед Базум и с някои от висшите офицери, завзели властта, но не е ясно дали сред тях е бил ръководителят на преврата генерал Чиани. Предишна делегация на ECOWAS, водена от Абубакар преди седмица се опита да се срещне с него, но не успя.

Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер

Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат

Източник на АФП заяви, че Базум е бил в "добро настроение", въпреки че все още живее на място без ток. Журналист на нигерската информационна агенция в президентския дворец потвърди, че срещата се е състояла.

ОЩЕ: Дояждат последните запаси от макарони: Сваленият президент на Нигер и семейството му са държани без храна

Пропусната възможност бързо да има мир

Според източници, цитирани от френския вестник "Le Monde", Париж е могъл бързо да сложи край на преврата в зародиш. Лице, близко до президента Базум, е заявило, че Хасуми Масауду, който пое функциите на действащ държавен глава на мястото на затворения Базум, е поискал френска помощ за потушаване на военния пуч.

Френски войници са се появили в щаба на Националната гвардия на Нигер рано сутринта на 27 юли, ден след преврата, и са заявили, че разполагат с бойни машини и хеликоптери, готови за действие. Военната намеса обаче е била блокирана от самия президент Базум, който според съобщенията се е обърнал към командването на френските сили в Нигер. Според "Le Monde" държавният глава се е надявал, че може да бъде постигнато мирно решение.

От момента на отправяне на искането до момента, в който французите са могли да се намесят, някои хора, които преди това са били лоялни на Базум, са застанали на страната на хунтата.

Към момента мирното решение остава предпочитан вариант за блока, а военните действия ще бъдат крайна мярка. Представител на ECOWAS обаче сега каза, че общността ще изпрати "послание за твърдост" на офицерите от армията, извършили преврата. Началниците на отбранителните структури на организацията се срещнаха тази седмица в столицата на Гана - Акра, за да уточнят подробностите за потенциална военна операция за възстановяване на властта на Базум, ако продължаващите преговори с лидерите на преврата се провалят.

Президентът Мохамед Базум, съюзник на Запада и ключова фигура в борбата с джихадистките сили в региона на Сахел в Африка, е държан в плен от хунтата от 26 юли, когато генерал Чиани се провъзгласи за нов лидер на страната.

ОЩЕ: Новини за нова война: Вече има дата за военна операция в Нигер

Новият посланик на САЩ в Нигер

В същото време новият посланик на САЩ пристигна в страната. Катлийн ФицГибън няма да представи официално акредитивните си писма на военното правителство, което Съединените щати не признават, се казва в изявление на Държавния департамент.

"Нейното пристигане не представлява никаква промяна в нашата политическа позиция, а отговаря на необходимостта от висше ръководство на нашата мисия в един труден момент", се добавя в него. Според съобщението "нейният дипломатически фокус ще бъде да се застъпва за мирно решение, което да запази конституционния ред в Нигер, и за незабавното освобождаване на президента, неговото семейство и всички незаконно задържани лица."

Пристигането на ФицГибън, която преди това е била номер две в посолството на САЩ в Нигерия, идва само няколко седмици след като САЩ наредиха на персонала на посолството да напусне страната в условията на кризата.

В изявлението на Държавния департамент се подчертава, че САЩ остават "ангажирани да работят с африканските партньори", включително с ECOWAS, "за да насърчават сигурността, стабилността, демократичното управление и върховенството на закона в Сахел".

ОЩЕ: САЩ има нов посланик в Нигер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес