Командирът на Либийската национална армия (ЛНА) фелдмаршал Халифа Хафтар се е съгласил на подновяване на преговорите за прекратяване на военните действия в страната. Това заявиха от мисията на ООН за подкрепа на Либия, пише турското издание Daily Sabah, цитирано от агенция "Фокус".
"Мисията на ООН приветства страните в Либия, които приеха продължаването на преговорите при формата 5+5 на Съвместната военна комисия", посочиха от организацията в Twitter.
В изявлението още се казва, че страните са се съгласили да подновят преговорите на фона на "призивите на либийците за нормален и сигурен живот".
"Надяваме се, че всички национални и международни страни, които имат отношение към либийския конфликт ще отвърнат на призивите на либийския народ за прекратяване на войната и преговорите от формата 5+5 ще поставят основите на окончателното примирие".
Делегатите от признатото от ООН правителство на националното съгласие, базирано в Триполи, ще участват в преговорите чрез видеоконференция, заради пандемията, добавиха от мисията на ООН. Все още не се знае кога точно ще бъдат подновени преговорите.
Говорителите на армиите на двете противопоставящи се страни в конфликта все още не са коментирали темата.
Припомняме, че на 31 май силите на Хафтар си върнаха контрола над стратегическия град Ал Асаба, на около 50 км южно от столицата Триполи. На свой ред силите на Правителството на националното съгласие не признаха за поражението, но двама държавни служители, които пожелаха да останат анонимни, заявиха, че контролът над града действително е загубен.
По-рано Хафтар загуби контрол над стратегическата военна база Ал Уатия, което застраши офанзивата на ЛНА, насочена срещу столицата Триполи, която е под обсада от април 2019 г.
Хафтар разполага с подкрепата на Обединените арабски емирства и Египет, а според изданието и на руската наемническа група "Вагнер". На свой ред правителството в Триполи е подкрепено от Турция, Катар и Италия.
Освен това наскоро Пентагонът обвини Москва, че вече открито подкрепя ЛНА, след като бяха публикувани снимки на руски изтребители в Либия. Самолетите са били изпратени от Русия в Сирия, където са били пребоядисани, а след това и в Либия, според американското командване в Африка (Africom). Руските самолети вероятно са били изпратени в подкрепа на групата "Вагнер", смятат от Africom.
Темата продължава и в тези материали.