Посланикът на САЩ в Южна Африка обвини южноафриканското правителство в доставка на оръжие и боеприпаси на санкциониран руски товарен кораб в края на миналата година, съобщиха местни медии.
„Сред нещата, които отбелязахме, беше акостирането на товарния кораб във военноморската база Саймънс Таун между 6-ти и 8-ми декември 2022 г., за което сме сигурни, че е качило оръжия и боеприпаси на този кораб в Саймънс Таун, докато се връщаше към Русия “, каза посланик Рубен Бриджити II пред местни медии, предаде CNN.
„Ние сме уверени, че оръжията са били натоварени на този кораб и бих заложил живота си на точността на това твърдение“, каза още посланикът във видео, публикувано от Newzroom Afrika, местен новинарски канал, който също присъства на брифинга. „Въоръжаването на руснаците е изключително сериозно и ние не смятаме този проблем за решен и бихме искали РЮА да започне да практикува своята политика на необвързаност“, каза той.
Присъствието на мистериозния товарен кораб „Lady R“ предизвика сериозни спекулации, когато акостира във военноморската база в Саймънс Таун близо до Кейптаун през декември миналата година. Товарните кораби редовно акостират в гражданското пристанище на Кейптаун, а не във военноморската база. По това време опозиционният член на парламента и министър на отбраната в сянка Кобус Мараис каза в изявление, че стоките са били разтоварени от кораба и натоварени на кораба през нощта и поиска отговори от правителството. Министерството на финансите на САЩ за контрол на чуждестранните активи добави Lady R към списъка си със санкции през май миналата година за предполагаеми доставки на оръжия, заедно с множество други товарни кораби под руски флаг.
Южноафриканското президентство нарече обвиненията „разочароващи“ и предупреди, че забележките „подкопават духа на сътрудничество и партньорство“ между американски и южноафрикански правителствени служители, които обсъждаха въпроса. Кабинетът на президента Сирил Рамафоса заяви в изявление късно в четвъртък, че не са предоставени доказателства в подкрепа на тези твърдения и че правителството планира да започне независимо разследване по въпроса.
„При неотдавнашни срещи между южноафриканската делегация и официални лица на САЩ беше обсъден въпросът с Lady R и имаше споразумение, че разследването ще продължи по своя ход и че американските разузнавателни служби ще предоставят всички доказателства, с които разполагат“, се казва в изявлението.
Следете развитието на войната в Украйна тук
CNN попита президентския говорител Винсънт Магвеня защо е необходимо разследване за събития в собствената военноморска база на Южна Африка. „Американските разузнавателни служби казаха, че разполагат с доказателства, които биха ни предоставили само чрез достоверно разследване или запитване. Ние приемаме обвиненията сериозно и искаме да имаме надежден независим глас, който да изложи действителните факти по въпроса“, каза той. „В противен случай рискуваме да последваме поредица от обвинения и отричания, което няма да бъде от полза в контекста на нашите двустранни отношения“, казва Магвеня.
Необичайно е американски посланик в Южна Африка да отправя такива публични обвинения срещу правителството. Южноафриканското правителство беше подложено на силна критика за позицията си относно руската инвазия в Украйна и рутинно се въздържа от гласуване, осъждащо Русия в Общото събрание на ООН. Докато ръководството на Южна Африка многократно е заявявало, че е неутрално в конфликта и често е призовавало за уреждане чрез преговори, действията им са подложени на все по-голям контрол от западните сили.
През февруари тази година Южна Африка свика военноморски учения край бреговете си, включващи както руската, така и китайската армия. По-късно тази година Южна Африка ще бъде домакин на срещата на върха на БРИКС, група от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Руският президент Владимир Путин беше поканен на тази среща, като естествено бе поставен въпроса за арестуването му заради заповедта, издадена от Международния съд в Хага.
Миналия месец южноафриканският президент обяви, че страната му се оттегля от Международния наказателен съд. Само ден по-късно обаче, Сирил Рамафоса обяви, че няма планове Южна Африка да се оттегли от челнство в съда в Хага, като уточни, че е станала техническа грешка.