Русия води преговори с маршал Халифа Хафтар, който е силният човек в Източна Либия, да създаде военни бази в Либия. Сделката се договаря след среща в Москва в края на септември 2023 г. между издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин и Хафтар. Информацията е на американската агенция Bloomberg, която се позовава на свои източници.
Още: В Либия обсъдиха провеждането на избори - помирение
Още: Миньори загинаха при престрелка с войници в Гана (ВИДЕО)
Детайлите
Според материала, Русия може да получи от Либия ексклузивно право да закотвя свои военни кораби на пристанището в град Тобрук. Ще е необходимо обаче да се модернизира инфраструктурата на пристанището, преди Руската федерация да може да го използва за военни цели - а това е дългосрочен аспект. Това намерение е в резонанс с желанието на Кремъл да направи военноморска база в Червено море, на територията на Судан. Русия също може да получи достъп до множество въздушни бази, в които в момента се намират няколко изтребителя на ЧВК Вагнер. Точно чрез наемниците на покойния Евгений Пригожин още от 2011 година режимът на Путин разширява влиянието си в Либия.
Още: Не сме готови да дадем свободата си на този ш*б*н терорист Путин (ВИДЕО)
Според източници на Bloomberg, за да опази контролираната от него източна част на Либия, Хафтар се нуждае от системи за противовъздушна отбрана, които Русия може да достави. Русия също би могла да помогне в обучението на пилоти от либийските ВВС и специални сили. Хафтар е във война с Триполи, а там подкрепата идва от Турция - в Либия Путин и Реджеп Ердоган имат различни интереси. Либийският маршал към момента контролира чрез подчинените му сили по-голямата част от петролните полета в африканската страна, а на нейна територия са 40% от разработените петролни находища в Африка.
Още: Десетки хора загинаха след взрив на цистерна в Нигерия (ВИДЕО)
Още: Замбия регистрира 7 случая на маймунска шарка
Бившият специален пратеник на САЩ за Либия Джонатан Уинър коментира, че властите на САЩ приемат "много сериозно" заплахата Русия да разшири присъствието си в Либия. "Задържането на Русия извън Средиземно море е ключова стратегическа цел – ако Русия има военноморски бази там, това ѝ дава възможност да шпионира целия Европейски съюз", каза Уинър, без да коментира какви възможности се отварят пред Путин във военно отношение.
Турция изпраща на Либия два военни кораба с 4 тона помощи
Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка
Още: Катастрофа с автобус и много загинали в Либия (СНИМКА)
Източник: Bloomberg