Британски антрополози са открили племе алкохолици в Африка – ловците и събирачи Мбенджеле БаЯка значително надвишават нормите на СЗО по употреба на алкохол.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Причина са станали икономическите промени, повлияли върху начина на живот и вероятно върху психиката на пигмеите. Ръстът на употреба на алкохол се е отразил на тяхното здраве и е повишил нивото на насилие. Изследователите се надяват, че информирането на членовете на това племе за вредата от алкохола ще позволи да се намали неговата употреба, но в дългосрочна перспектива са необходими комплекса мерки, която да подобрят социално-икономическото положение на коренните народи.
Мбенджеле БаЯка (Mbendjele BaYaka) е коренно племе ловци и събирачи от Конго. Това е една от няколкото популации пигмеи, живеещи в тропическите гори на Централна Африка. Исторически те са разчитали на натуралното стопанство – това означава, че продукти се произвеждат само за удовлетворяване на собствените потребности, без участието им в размяна или търговия.
Но увеличеното изсичане на горите и местните природозащитни инициативи принудели племето да уседне и да търси работа, което е повлияло на начина му на живот, психическото състояние и нивото на употреба на алкохол.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Много от членовете на племето отбелязали, че пият, за да се избавят от преживявания, тъга и мрачни мисли. Сред коренното население на Конго като цяло са доста разпространени депресиите и самоубийствата поради бедност, урбанизация, липса на културна приемственост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Проблемите, свързани с алкохола, отдавна се смятат за един от основните рискове за здравето на коренните народи. Но поради отдалечеността и разпръснатостта на племената ловци и събирачи в Африка изучаването им било проблематично. Това са успели да направят антрополозите от Кеймбриджкия университет. Те са изложили детайлите от своето изследване в статия в изданието PLOS ONE.
Изследователите наблюдавали три селища на Мбенджеле БаЯка в гората Ндоки в Конго. Оказало се, че почти половината от членовете на племето значително надвишавали определената за безопасна от СЗО доза алкохол – 20 мл наведнъж за жени и 30 мл – за мъже. С изключение на пълните трезвеници повечето употребявали алкохол минимум три пъти седмично, но мнозина можели да пият и цяла седмица.
Най-често местните пиели по 2,3-4,2 дози наведнъж, но количеството можело да превишава и 10 дози. Мъжете употребявали повече алкохол от жените, но бременността за последните не била повод за отказ – около 40% от тях пиели по време на износването на детето и в периода на кърмене. Основно жителите на племето предпочитали местно произведен алкохол.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Годишната употреба в етилов алкохол се изчислява на 11,4 литра на човек – 15,4 литра за мъжете и 8,7 литра за жените. Средно в Конго мъжете употребяват около 12,4 литра етилов алкохол на година, а жените – 2,8 литра.