Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН удължава присъствието си в Афганистан, талибаните доволни

19 март 2022, 07:55 часа • 1844 прочитания

Талибаните приветстваха резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, с която официално се удължава присъствието на световната организация в Афганистан, въпреки че правителството на твърдолинейната ислямистка групировка продължава да не е признато от международната общност, съобщи БГНЕС. 

Резолюцията от четвъртък, в която се избягва употребата на думата "талибани", позволява на ООН да продължи работата си в Афганистан, който все още се задъхва от десетилетия на война и чиято икономика беше опустошена, след като групировката взе властта миналата година, е международната общност прекъсна помощта.

Решението за удължаване на срока на действие на Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан (UNAMA) беше прието с 14 гласа "за" и един "въздържал се" - от страна на Русия.

ООН все още не е признала избора на талибаните за пратеник в организацията, а резолюцията не дава на новото правителство международно признание.

Мисията включва няколко направления на сътрудничество - по хуманитарни и политически въпроси, както и по отношение на правата на човека, включително правата на жените, децата и журналистите.

"Смятаме удължаването на мандата на UNAMA за добра стъпка и искаме те да работят ефективно за решаването на хуманитарните и други проблеми в Афганистан", заяви пред АФП говорителят на талибаните Забихула Муджахид.

"Ще се координираме и ще си сътрудничим с тях."

Създадена през 2002 г. мисия UNAMA има мандат за хуманитарна помощ, застъпничество за правата на човека и политическо и регионално сътрудничество.

До миналата година тя се стремеше също така да защитава цивилното население по време на конфликта и да подкрепя мирния процес.

"С този нов мандат Съветът отправя ясно послание: UNAMA има решаваща роля за насърчаването на мира и стабилността в Афганистан и за подкрепа на афганистанския народ, който е изправен пред безпрецедентни предизвикателства и несигурност", заяви посланикът на Норвегия в ООН Мона Юл, чиято страна изготви резолюцията.

Кризата се задълбочава

Ситуацията със сигурността в Афганистан изглежда се стабилизира. Това се наблюдава месеци, след като талибаните завзеха властта на 15 август 2021 г. на фона на изтеглянето на водените от САЩ чуждестранни сили след 20-годишна война.

Но оттогава хуманитарната криза в страната се задълбочава.

ООН и други световни агенции за помощ заявиха, че повече от половината от 38-милионното население на Афганистан е изправено пред глад, тъй като зимата се проточва.

От 1979 г. насам в страната се води почти непрекъсната война, прекъсната само от първия режим на талибаните в периода 1996 - 2001 г.

В резултат на това тя е една от най-бедните страни в света, с малко изградена инфраструктура и младо население, травмирано от десетилетията на сражения.

През януари ООН отправи най-големия си досега апел за оказване на помощ на една държава, като призова за 5 милиарда долара, за да се предотврати хуманитарна катастрофа.

Световните донори, ръководени от Вашингтон, настояват, че всяка чуждестранна помощ ще зависи от политиката на талибаните по отношение на правата на жените на образование и работа.

Откакто дойдоха на власт, талибаните наложиха редица ограничения за жените, въпреки че официални лица заявиха, че скоро средните училища ще бъдат отворени отново за момичета.

По-рано този месец Световната банка обяви хуманитарна помощ за Афганистан в размер на над 1 млрд. долара, като заяви, че парите ще бъдат предоставени на агенции на ООН и международни неправителствени организации, но ще останат извън контрола на талибаните.

Още: САЩ, ЕС и ООН притеснени от талибанското правителство

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес