От средата на ноември над 70 процента от новорегистрираните случаи на коронавирус са заради варианта Омикрон. Вирусът продължава да се разпространява изключително бързо - за 12 декември дневният отчет в страната беше за над 37 000 нови случая, което е абсолютен рекорд, с над 11 000 случая повече, отколкото в най-тежкия ден от Делта вълната в страната.
Досега наблюдението на експертите е, че докладваните случаи на Омикрон са по-малко тежки и хората са се лекували у дома. И лекари потвърждават, че по-малко хора с Омикрон се нуждаят от хоспитализация. Не бива обаче да се забравя, че населението на ЮАР е доста младо, със средна възраст около 20 години.
Според университета "Джонс Хопкинс", в Южна Африка само за 2 седмици - от 28 ноември до 13 декември, е имало увеличение от 7,6 на 32,7 нови случая на 100 000 души. Поради нарастването на инфекциите с COVID-19, регулаторният орган на Южна Африка разреши миналата седмица трета доза от препарата на Pfizer-BioNTech да бъде използвана като бустер за възрастни граждани.
Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса трябваше да бъде ваксиниран, но процедурата бе отложена в неделя, след като даде положителна проба за COVID-19. 69-годишният Рамафоса приключи обиколката си в четири държави в Западна Африка миналата седмица. При завръщането му от Сенегал на 8 декември, тестът му е бил отрицателен. Той е имал и отрицателни тестове по време на обиколката, но някои членове на делегацията му е трябвало да се върнат у дома, след като са дали положителна проба за вируса.
Новината, че Рамафоса се е заразил с COVID-19, предизвика различни реакции от гражданите, като някои казаха, че се надяват, че ще насърчи повече хора да се ваксинират.
60-годишната Морийн Мокети, жителка на Тембиса, източно от Йоханесбург, заяви, че се надява, че президентът с положителна проба за COVID-19 ще убеди хората да бъдат по-внимателни при заразяване с вируса. "Притеснявам се, че много хора в Тембиса не се страхуват от вируса. Сега има много сватби и събития, защото е празничният сезон, така че вирусът може да се разпространи още", каза Мокети.
Южноафриканските здравни експерти са съгласни, че ваксинациите са важни в борбата с новата вълна.