Нов съдебен иск обвинява Meta Platforms, че е позволила на Facebook да разпространява насилствени и изпълнени с омраза публикации от Етиопия, които разпалват кървавата гражданска война в страната.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
Искът, подаден в Кения е заведен от двама етиопски изследователи и кенийската правозащитна група Katiba Institute. В него се твърди, че препоръчителните системи на Facebook са увеличили броя на публикациите, провокиращи насилие в Етиопия.
В иска се твърди, че компанията не е положила разумна грижа при подготовката на алгоритмите си за идентифициране на опасни публикации и при наемането на персонал, който да следи за съдържанието на езиците, обхванати от регионалния център за модериране в Найроби.
Говорителката на Meta Ерин Макпайк заяви, че речта на омразата и подстрекаването към насилие са в разрез с правилата на Facebook и Instagram.
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
"Инвестираме много в екипи и технологии, които да ни помогнат да откриваме и премахваме това съдържание. Наемаме служители с местни познания и опит и продължаваме да развиваме възможностите си за улавяне на нарушаващо правилата съдържание на най-разпространените езици в Етиопия", каза Макпайк.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
Миналата година независимият Надзорен съвет на Meta препоръча да се направи преглед на начина, по който Facebook и Instagram са били използвани за разпространение на съдържание, което повишава риска от насилие в Етиопия.
Ищците искат от съда да разпореди на Meta да предприеме спешни мерки за понижаване на нивото на съдържание, провокиращо насилие, да увеличи броя на служителите за модериране в Найроби и да създаде фондове за обезщетение в размер на около 2 млрд. долара за жертвите на насилие, подстрекавано чрез Facebook.
Случаят наподобява обвиненията, с които Meta се сблъсква от години, свързани със зверства, подклаждани чрез нейните платформи, включително в Мианмар, Шри Ланка, Индонезия и Камбоджа. Компанията призна, че е действала "твърде бавно" в Мианмар и други конфликти, пише БГНЕС.
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан
ОЩЕ: Meta е изправена пред рекордни глоби от ЕС