Нови присъди за двама бивши алжирски премиери

27 септември 2021, 13:58 часа • 1197 | прочитания

Двама задържани бивши премиери при дългогодишния бивш президент на Алжир Абделазиз Бутефлика бяха осъдени в понеделник на допълнителни присъди за корупция, съобщават местните медии.

Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви

Още: Забравената война: Суданската армия си върна президентския дворец, но касапницата е далеч от края си (ВИДЕО)

Ахмед Уяхия и Абделмалек Селал бяха осъдени съответно на шест и пет години за пране на пари, прахосване на публични средства, злоупотреба със служебно положение и „възлагане на договори в нарушение на правилата за обществени поръчки“, според вестниците „Еннахар“, „Ечурук“ и „Ел Хаят“.

Обвиненията са свързани с Хамид Мелзи, бивш шеф на държавна фирма, която управлява луксозна резиденция за държавни служители, както и на хотелска компания публична собственост.

Мелзи е осъден на пет години затвор и също е изправен пред съд за промишлен шпионаж и „увреждане на националната икономика“.

Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ

Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)

Уяхия е служил четири пъти като премиер между 1995 и 2019 г., докато Селал ръководи правителството от 2014 до 2017 г. и е бил начело на всичките четири предизборни кампании на Бутефлика. Бутефлика подаде оставка през 2019 г. под натиска на армията, след седмици на масови протести срещу кандидатурата му за пети мандат. Той почина този месец на 84-годишна възраст и беше погребан тихо, без почестите, отдавани на предшествениците му.

След падането му прокурорите започнаха поредица от разследвания на бизнесмени, близки до президента-ветеран, в резултат на което няколко влязоха в затвора за корупция. Алжир се нарежда на 104 -то място от 180 държави в Индекса за корупцията на Трансперънси интернешънъл.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес