Военната администрация на Нигер отново отвори въздушното пространство на страната за национални и международни търговски полети, съобщи Анадолската агенция. Новината за отварянето на въздушното пространство идва почти месец след като беше затворено, след като войници свалиха избрания президент на страната, според доклади на местни медии.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
Кого касае решението?
„Въздушното пространство на Нигер е отворено за всички международни и вътрешни търговски полети, както и за неограничени наземни услуги“, съобщи официалната информационна агенция на Нигер, цитирайки говорителя на Министерството на транспорта. Решението обаче „не важи за военни полети и други специални полети, които подлежат на разрешение от компетентните органи“. ОЩЕ: Изненадваща новина от Нигер: Хунтата говори за скорошна договорка да остане на власт
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
Защо се стигна до затваряне?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
Военната администрация на Нигер затвори въздушното пространство на страната на 6 август, след като Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) заплаши с военна намеса за възстановяване на конституционния ред в страната.
Последиците от "затварянето на небето"
Решението за затваряне на въздушното пространство на Нигер засегна много авиокомпании, които обслужваха предимно Субсахарска Африка.
Докладите показват, че няколко авиокомпании е трябвало да отклонят или дори да отменят полети, докато други са коригирали плановете си за полети, за да заобиколят огромното въздушно пространство на Нигер, разположено в центъра на континента.
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан
ECOWAS наложи тежки санкции на Нигер след свалянето на президента Мохамед Базум на 26 юли, което „силно засегна“ доставките на страната на жизненоважни храни и медицински консумативи, според ООН. ОЩЕ: В Нигер не спират с опитите да прогонят френските военни