В самия край на кандидатпрезидентската си кампания новоизбраният сенегалски президент Басиру Диомайе Файе се качи на трибуната, като държеше за ръце двете си съпруги – Мари и Абса, нещо, което никога досега не се е случвало в Сенегал, посочва Франс прес.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Аплодиран от хиляди ликуващи поддръжници, кандидатът на опозицията реши да покаже открито че има повече от една брачна партньорка преди триумфалната му победа на първия тур на изборите с 54,28 процента от гласовете. Полигамията (многобрачие) е традиционна и религиозна практика, здраво вкоренена в сенегалската култура.
Senegal president and his 2 wives! pic.twitter.com/wT0vYaPUnW
— ogie (@marythesa) March 26, 2024
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Мари Кхоне - първата му съпруга, за която е женен от 15 години и от която има четири деца, е от неговото село. За втората си съпруга Абса Файе се жени преди малко повече от година.
Още: Без диктатура в Сенегал: Обявиха отлагането на изборите за незаконно
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
"За" и "Против" полигамията
Полигамията отдавна е спорен въпрос в Сенегал, където има преобладаващо мюсюлманско население, но публичната поява на Файе, заобиколен от двете си съпруги, отново постави темата в центъра на дебата в медиите, социалните мрежи и сред обикновените хора, предизвиквайки разнопосочни реакции.
Известната социоложка Фату Соу Сар написа в социалната мрежа X, че "полигамията, моногамията и полиандрията са брачни модели, определени от историята на всеки народ", а след това допълни, че "Най-дълбоката ми мисъл е, че Западът няма легитимност да съди нашите култури".
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Много жени в Сенегал обаче са против тази практика, която смятат за лицемерна и несправедлива спрямо тях. Комисията на ООН за правата на човека постанови в доклад, публикуван през 2022 г., че полигамията дискриминира жените и трябва да бъде изкоренена, посочва АФП.
Sénégalaises, Sénégalais
— Bassirou Diomaye Faye (@DiomayeFaye) March 26, 2024
Mes chers Compatriotes
Hôtes étrangers
Qui vivez parmi nous
La tenue de l’élection présidentielle que nous venons de vivre consacre avant tout la victoire du peuple Sénégalais pic.twitter.com/SLsU7ZgVco
Още: За да спре да изневерява: Мъж се ожени за четири жени едновременно (ВИДЕО)
Една от водещите фигури в литературния живот на Сенегал, Мариама Ба, е била остър критик на полигамията още в известния си роман "Едно толкова дълго писмо", публикуван през 1979 г. В него тя описва болката и самотата на омъжена жена след втория брак на съпруга ѝ с много по-млада жена, и как е принудена да приеме този съюз – трудна ситуация, която преживяват много сенегалски жени.
Според преподавателката по история Пенда Мбоу, която е и бивш министър на културата, новата ситуация в президентския дворец "е напълно безпрецедентна. Досега е имало само една първа дама. Това означава, че целият протокол трябва да бъде преразгледан".
Полигамията е широко разпространена особено в селските райони на Сенегал и е възприета от много сенегалци, които обикновено я приемат като начин за разширяване на семейството си. Мюсюлманската религия също така позволява на един мъж да има до четири съпруги, ако разполага със средства за това, пише БТА.
В такива случаи ислямът предвижда редуване на различните съпруги в изпълнението на съпружеските им задължения на равни интервали, които може да варират от два до три дни, отбелязва АФП.
Още: В ЮАР планират да разрешат на жените да имат повече от един съпруг