В навечерието на крайния срок, определен от западноафриканския регионален блок ECOWAS, военните трябва да се откажат от контрола или да бъдат изправени пред възможна въоръжена намеса, тъй като натискът върху лидерите на преврата в Нигер се засилва.
"Бъдещето на Нигер и стабилността на целия регион са заложени на карта", заявиха от кабинета на френския външен министър Катрин Колона, след като тя проведе разговори в Париж с министър-председателя на Нигер Умуду Махамаду.
Бившата колониална сила Франция, с която хунтата прекъсна военните си връзки след като пое властта на 26 юли, заяви, че "твърдо" ще подкрепи всеки ход на действие, който ECOWAS предприеме след изтичането на крайния срок в неделя.
Началниците на военните щабове на страните от ECOWAS се споразумяха за план за евентуална интервенция в отговор на кризата - последният от няколкото преврата, които засегнаха африканския регион Сахел от 2020 г. насам.
"Искаме дипломацията да проработи и искаме това послание да бъде ясно предадено на тях (хунтата), че им даваме всички възможности да обърнат това, което са направили", заяви в петък комисарят на ECOWAS Абдел-Фатау Муса.
Той обаче предупреди, че "всички елементи, които ще бъдат включени в евентуална интервенция, са разработени", включително как и кога ще бъде използвана сила.
Нигер играе ключова роля в западните стратегии за борба с джихадистките бунтове, които измъчват Сахел от 2012 г. насам, като Франция и Съединените щати разполагат в страната съответно около 1500 и 1000 военнослужещи.
Още: Франция е евакуирала над 1000 души от Нигер