В четвъртък археолози в Мароко представиха най-старите според тях бижута в света - перфорирани миди, датиращи отпреди 150 000 години.
Още: Паравоенна група нападна открит пазар в Судан: Жертви са предимно жени и деца (СНИМКИ)
Още: Френските войски официално се изтеглят от Чад (ВИДЕО)
Мидите, за които се предполага, че са образували огърлици и гривни, са открити в пещерата Бизмун близо до крайбрежния курорт Есауира.
Според изследователя Абделжалил Бузугар те са датирани на 142 000-150 000 години, съобщи АФП.
"Това откритие има огромно значение за историята на човечеството", каза той и добави, че то предполага, че собственикът е използвал език.
Още: Заради назначения: Депутати мятаха мебели в парламента на Гана (ВИДЕО)
Още: Турция става съперник на Русия в Африка: Констатация на близък до Путин източник
"Това са символични предмети, а символите, за разлика от инструментите, могат да се предават само чрез езика", добави Бузугар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Така че това повдига въпроса: предполага ли това откритие съществуването на език, използван за общуване между тези групи или с членове на други групи?"
По време на пресконференция, организирана от министерството на културата, Бузугар заяви, че подобни орнаменти са открити в Близкия изток и Африка и датират от 35 000 до 135 000 години.
"Тези хора са търсили един и същ вид мида, въпреки че съществуват много други видове", каза той.
Още: Хаос в Конго: Бунтовници атакуват, посолствата на САЩ, Белгия и още страни горят (ВИДЕО)
Още: Атакуваха френското посолство в Конго
"Това показва, че те са споделяли нещо. Може би дори са имали общ език", добави той.
"Тези предмети са пътували на огромни разстояния."
Той също така отбеляза, че в Мароко се намират едни от най-старите останки на Хомо сапиенс, открити досега: пет индивида, починали преди около 315 000 години, които бяха открити през 2017 г.
Екипът на Бузугар включва изследователи от Националния институт по археология и културно наследство (INSAP) на Мароко, както и от Университета на Аризона в САЩ и френския изследователски институт LAMPEA.
Откритието дойде, след като през септември археолози в Мароко идентифицираха инструменти за изработване на дрехи, изработени от кост, датиращи отпреди 120 000 години - най-старите, откривани някога.