Нигерия наложи глоба в размер на 220 млн. долара на Mета, компанията майка на Фейсбук и Уатсап, за "многобройни и повтарящи се" нарушения.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
Федералната комисия за защита на конкуренцията и потребителите на страната (FCCPC) обвини Мета в нарушаване на законите за защита на данните и правата на потребителите, предаде АФП.
Главният изпълнителен директор на FCCPC Адаму Абдулахи заяви, че разследванията, които комисията е провела съвместно с Нигерийската комисия за защита на данните в периода между май 2021 г. и декември 2023 г., са показали, че Мета е участвала в "инвазивни практики срещу потребителите в Нигерия".
Още: Заради модела „абонамент или реклами“: Meta я грози глоба от ЕК
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
Абдулахи обвини Мета в дискриминационни практики, злоупотреба с господстващо положение на пазара, споделяне на лични данни на нигерийци без разрешение и лишаване на нигерийците от правото да определят как се използват техните данни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
Освен голямата глоба, шефът на FCCPC настоява групата да "спазва действащото законодателство и да прекрати експлоатацията на нигерийските потребители и пазарната им злоупотреба".
Според данните, публикувани от Националната комисия по комуникации (NCC) на нейния уебсайт, към март в Нигерия е имало около 164,3 млн. абонати на интернет. Министърът на комуникациите и цифровата икономика Босун Тиджани каза през декември, че в Нигерия има "над 51 милиона потребители на Уатсап".
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан
Още: ЕК започва ново разследване срещу Meta заради пристрастяващите алгоритми