Базираното в източната част на Либия правителство, съюзно на военачалника Халифа Хафтар, подаде оставка в неделя на фона на нарастващи протести в редица градове заради влошени условия на живот и корупция. Това съобщи базираният в Тобрук парламент на уебсайта си, цитиран от Анадолската агенция.
Още: Нова година в Замбия: Пиян полицай освободи 13 души от ареста, за да празнуват
Още: Връщали се от сватба: 71 души загинаха в катастрофа в Етиопия (СНИМКА)
Абдула Ал-Тани, ръководителят на правителството, което не е международно признато, подаде оставката си пред председателя на базираната в Тобрук Камара на представителите Агила Салех по време на спешна среща, на която те обсъдиха исканията на протестиращите.
Хората в няколко източни града протестираха през последните три дни заради лошите условия на живот в региона.
Libyan Crimes Watch, базирана в Обединеното кралство организация за защита на правата, цитира местни медии, според които милициите на Хафтар са открили огън по демонстранти в провинция Марж, като един човек е загинал и един е ранен.
Още: Френски екипи откриха повторно погребан саркофаг (СНИМКА)
Още: Най-малко 69 души се удавиха край Мароко
Друг доклад на местните медии твърди, че петима души са били ранени в Бенгази, Байда и Марж поради нападения от милицията на Хафтар, пише още БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки загинаха при атентат в Афганистан
Още: Десетки бяха убити в Мозамбик след победа на управляващата партия
Знаете, Либия е разкъсана от гражданска война след свалянето на покойния владетел Муамар Кадафи през 2011 г. Правителството на националното съгласие (ПНС) е създадено през 2015 г. по споразумение, ръководено от ООН, но усилията за дългосрочно политическо уреждане се провалят поради военна офанзива от лоялните на Хафтар сили.
ООН признава правителството начело с премиера Файез Сарадж за легитимна власт на страната.