Източният главнокомандващ на Либия генерал Халифа Хафтар напусна Москва, без да подпише споразумението за прекратяване на огъня, за да спрат деветмесечните боеве в страната, потвърди руското външно министерство пред AFP.
Още: Лъв уби 13-годишно дете, слон погуби 54-годишен мъж (ВИДЕО)
Още: Ужасяващи престъпления и опасност от разцепване: Африка не е същата след тази криза
Хафтар помоли в понеделник вечерта за време да разгледа до вторник сутринта споразумението, което вече е подписано от ръководителя на признатото от ООН правителство Файез ал Сарадж. Но той напусна руската столица без да даде своя подпис, заяви говорителят на външното министерство на Русия Мария Захарова.
Главнокомандващият заяви, че предложеният документ игнорира много от исканията на Либийската национална армия (ЛНА).
"Проектодоговорът игнорира много от исканията на либийската армия", каза той.
Още: Български снаряди допринасят Судан да бъде разкъсван от война въпреки ембаргото на ЕС
Още: Съдят младежи, събирали мравки
По-рано медиите съобщиха, че на срещата в Русия той е поискал силите му да бъдат доведени в Триполи и да се сформира правителство на национално единство, което да спечели доверието на парламента, заседаващ в Тобрук.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ужасът в Судан: Насилие и холера убиват стотици
Още: Алжир гони незабавно 12 френски дипломати. Париж: Откажете се, ще има лоши последствия
Хафтар призова и за международно наблюдение на примирието без никакво участие от страна на Турция и безусловното изтегляне на „наемниците, докарани от Сирия и Турция“.
Споразумението, за което медиите съобщиха вчера, че е постигнато, предвижда взаимно изтегляне на войските, прекратяване на огъня под контрола на Русия и егидата на ООН и прекратяване прехвърлянето на турски войски в Либия. Според него Русия би трябвало да контролира прекратяването на огъня и да изпрати в Либия делегация за наблюдение на този процес. Турция трябва да прекрати изпращането на свои военни в Триполи, а ООН ще осъществява международния контрол по спазване на постигнатите договорености за прекратяването на огъня. В рамките на примирието двете страни ще се върнат без каквито и да е условия на своите позиции. Либийската национална армия би трябвало да бъде натоварена с борбата срещу тероризма и терористичните организации, която ще се координира от ръководителя на Правителството на националното съгласие.
Документът предвижда контрол на морските и сухопътните граници, като на армията се възлага да обезпечава сигурността на нефтените и газовите находища.
Още: Зловещи кадри в Конго: Пренасят ковчези на фона на наводнения (ВИДЕО)
Още: Три държави изтеглят посланиците си от Алжир
Работата на Москва за разрешаване на либийския конфликт след разговорите в понеделник продължава. Това заявиха за ТАСС от руското външно министерство.
„Окончателент резултат по споразумението за Либия на преговорите в Москва не е постигнат, но усилията ще продължат“, каза руският външен министър Сергей Лавров.
„Русия иска да обедини усилията на европейските страни и съседите на Либия за постигане на споразумение в тази страна“, каза още той и допълни:. „Бойци от района на Идлиб в Сирия се придвижват към Либия, където продължават да "мътят водата".