Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глас от САЩ: Няма да се откажем да намаляваме стратегическото нападателно оръжие

05 февруари 2018, 07:37 часа • 1140 прочитания

САЩ смятат и занапред изцяло да се придържат към положенията на Договора за мерките за по-нататъшно съкращаване и ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия (START). Това ще става въпреки напрежението с Русия, коментира говорителят на американския Държавен департамент Хедър Науърт пред ТАСС, според БГНЕС.

Още: В Либия обсъдиха провеждането на избори - помирение

Още: Миньори загинаха при престрелка с войници в Гана (ВИДЕО)

Коментарът идва буквално дни след като САЩ предприе стъпки за разработка на ново ядрено оръжие, за попълване на американския ядрен арсенал.

Темата беше коментирана във връзка с необходимостта на днешния 5 февруари Москва и Вашингтон да достигнат ограниченията, установени от този договор, като се очаква следващият месец двете държави да обменят информация докъде са стигнали. Документът е подписан на 8 април 2010 година от тогавашните президенти на САЩ и Русия Барак Обама и Дмитрий Медведев, като задължава страните по него да съкратят количеството на ядрените си бойни глави до 1 550. Количеството на разгърнатите междуконтинентални балистични ракети (МБР) и тежки стратегически бомбардировачи пък се ограничава до 700 броя, а на ракетите, предвидени за изстрелване от подводници - до 800.

Съгласно публикуваните на 1 април, 2016 година от Държавния департамент на САЩ данни, страните вече са достигнали или са близо до достигане на споменатите числа. Съединените щати разполагат със 741 установки за пуск на 1 481 ядрени бойни глави, а Русия има 521 носители с 1 735 бойни глави.

Още: Десетки хора загинаха след взрив на цистерна в Нигерия (ВИДЕО)

Още: Замбия регистрира 7 случая на маймунска шарка

Кой с какво разполага

На въоръжение САЩ имат МБР с наземно базиране само от един тип – LGM-30G Minuteman-3. Всяка ракета има по един заряд W87 с мощност до 300 килотона (но може да носи до три бойни глави). Последната ракета от този тип е била произведена през 1978 година. Тези ракети нееднократно са модернизирани, срокът им за използване изтича през 2030 година.

Русия има голям спектър МБР с наземно базиране, в това число и на мобилни пускови установки. През 2015 година ракетните войски със стратегическо предназначение на Русия получиха 24 нови батареи РС-24 "Ярс", както разположени в шахти, така и в мобилна версия. Тази ракета може да носи 3-4 касетъчни бойни глави с индивидуално насочване, които са в състояние да преодоляват системата за противоракетна отбрана. През 2020 г. Русия ще може да замени ракетите "Топол" (това е еквивалента на Minuteman-3) с по-новите модификации, които са в състояние да преодоляват системата за противоракетна отбрана (ПРО) на противника. Също така Русия притежава жежки МБР с течно гориво и наземно базиране. Добре известна е ракетата Р-36М2 "Воевода", намираща се на въоръжение от 1988 година. Тя може да носи до 10 бойни глави, всяка от които с мощност до 750 килотона. През 2016 година бяха извършени изпитания на най-новата ракета – РС-28 "Сармат", която през 2020 година трябва да замени "Воевода" и ще притежава възможности за преодоляване на ПРО. Тази ракета може да нанася удари отвсякъде, даже от Южния полюс. Това принуждава противника да създаде интегрирана система за ПРО, която е крайно скъпа дори и за САЩ. Освен това бойните глави влизат в атмосферата със свръхзвукова скорост и се движат по по-удължена траектория, маневрирайки при скорост 7-7,5 км/сек. Времето на предстартова подготовка на тези ракети ще бъде сведено до минимум и ще бъде около минута след получаването на заповед за пуск.

Русия също така има на разположение "тайнствената: ракета – РС-26 "Рубеж". Информацията за нея е оскъдна, но по-скоро този ракетен комплекс е по-напреднало развитие на проекта "Ярс", имащ възможност да нанася удари с междуконтинентален и среден обсег. Минималният обсег на тази ракета е 2000 км. и това е достатъчно за пробиване на американската ПРО в Европа. Съединените щати възразяват срещу разгръщането на тази система на основание, че това ще бъде в нарушение на договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (РСМД). Максималният обсег на РС-26 обаче надвишава 6 000 км., а това значи, че това оръжие е междуконтинентална балистична ракета, а не балистична ракета със среден обсег на действие.

Още: "Боко Харам" атакува президентския дворец в Чад

Още: Нова година в Замбия: Пиян полицай освободи 13 души от ареста, за да празнуват

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес