"По-добре да умрем от коронавируса, отколкото за гладуваме непрекъснато" - с този мотив по-голямата част от населението на Ангола настояват правителството да премахне или да олекоти предприетите мерки за борба с коронавируса, пише АФП.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
В повечето градове в страната вече има наложен вечерен час, а полицията строго следи за спазването му.
Въпреки че в Ангола заразени с COVID-19 са едва 10 души, а двама са починали, президентът и правителството наложиха строги мерки за социална изолация.
Ето как някои страни се борят успешно с коронавируса без крути мерки
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
"Как може някой да остане вкъщи без нищо да яде?" пита Гарсия Ланду, таксиметров шофьор на мотоциклет в оживената морска столица Ангола, Луанда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Той е един от първите, които се осмеляват да нарушат карантината и излизат на улицата да си изкарват прехраната, като открито се противопоставят на наложените от правителството мерки срещу вируса.
"Имаме отговорности към семействата си. Трябва да излезем и да намерим храна", каза Ланду, стискайки нервно каската си в националните червено-черни цветове.
„По-добре е да умреш от тази болест или от огнестрелно оръжие, отколкото да гладуваш до смърт“, каза той. "Никога няма да приема, че мога просто да стоя и да гледам близките ми как умират от бавната смърт на глада. Не мога".
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Как да се защитим от коронавирус при излизане от къщи
Дни след като правителството обяви извънредно положение и наложи ограничения на 26 март, тълпите продължават да се събират на пазари, пред магазини или просто по улиците на Луанда.
При ограниченията президентът Жуан Лоренсо забрани пътуванията, срещите и обществените дейности. "Ситуацията изисква ... жертви от всички граждани, чиито права и професионален и социален живот ще трябва да бъдат ограничени", каза Лоренсо в телевизионно обръщение към нацията миналата седмица.
"Но не дотолкова, че да лишават хората от вода", отвръща на президента Куехина Паулина, - вдовица, която няма течаща вода и живее в гъсто населения общински квартал Казенга в столицата на богатата на петрол страна.
Затова тя е принудена да купува вода от частни доставчици, но ограничението за придвижване дори на куриерите я е оставило вече втора седмица без вода. Затова тя на своя глава решава да не спази забраните и сама тръгва да търси вода.
Въпреки забраните, мнозинството жители на Ангола разглеждат излизането за работа, търсенето на храна и донасянето на вода като основателни причини да напуснат дома си.
Обещавайки редица мерки за подпомагане на хората, правителството също обеща да доставя вода в квартали в неравностойно положение, в които живеят социално уязвими групи.
В петък министърът на вътрешните работи Еухенио Лаборхино съобщи, че 1 209 души са били задържани само за няколко дни, повече от 1000 от които са влезли в Ангола след затварянето на границите на 27 март, а 189 - за нарушаване на извънредното положение.
"Заболяването COVID-19 е опасно, виждаме го. Всички виждат това, всички знаят", казва Домингос Жоао, таксиметров шофьор. "Но като останем у дома, ние няма да постигнем нищо. Ето защо ние сме на улицата, работим, и се подчиняваме на правилата, както виждате. Преди пътниците да се качат в таксито ми, те първо се дезинфекцират", разказва шофьорът и показва бутилка дезинфектант.
Можете да следите случаите на коронавирус в България и по света в нашия блог