Седем души бяха убити, а други 22-ма бяха отвлечени при две отделни атаки в щата Борно в североизточна Нигерия, където действат джихадистки групировки, съобщиха източници от службите за сигурност и жители в събота. Несигурността е основен проблем в най-населената нация в Африка, където новият президент трябва да положи клетва този месец след избори, оспорени от опозицията, предават АФП и БГНЕС.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
В четвъртък трима фермери бяха убити и 11 други бяха отвлечени от заподозрени джихадисти от групировката „Западна Африка на Ислямска държава“ (ISWAP) до село край град Банки, казаха източниците. Фермерите бяха изминали 10 километра извън Банки, за да разчистят полетата в подготовка за сезона на засаждане, при който годишните дъждове се очакваха след дни.
„Осем въоръжени мъже от ISWAP влязоха в полетата на четири мотоциклета, плениха 14 фермери, разчистващи фермите и ги отведоха“, каза Усман Хамза, лидер на милиция, който се бие срещу бунтовниците заедно с военните. „По-късно екип за търсене откри три от телата на фермерите с изстрели по тях, докато останалите 11 фермери все още са в неизвестност“, каза Хамза. Жителят на Банки Кабир Абду даде същата информация, като каза, че неговият приятел е сред убитите, докато брат му е сред изчезналите.
В понеделник 15 дървосекачи изчезнаха извън град Гамбору в район, където са активни джихадистите от ислямистката групировка Боко Харам. Четири тела бяха открити в храстите на следващия ден, докато местонахождението на останалите 11 остана неизвестно-
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Боко Харам и техните съперници ISWAP често се насочват към дървосекачи, пастири, фермери, рибари и събирачи на метален скрап, обвинявайки ги, че шпионират за военните и милициите, които се бият срещу тях. Атаките илюстрират риска, пред който са изправени цивилните в селските райони вече 14 години от началото на бунта. Въпреки това местните власти са затворили много лагери за вътрешно разселените от насилието и връщат хората у дома с аргумента, че трябва да възобновят земеделието и да изградят отново живота си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души