Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бастионът на демокрацията в Западна Африка рухва: Готви ли се диктатура в Сенегал? (ВИДЕО)

06 февруари 2024, 10:01 часа • 2219 прочитания

Репутацията на Сенегал като бастион на демокрацията в един нестабилен регион е поставена на карта, след като протестиращи влязоха в сблъсък с полицията пред Националното събрание.

Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)

Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)

Вътре законодателите приеха спорен законопроект за удължаване на мандата на президента Маки Сал (на заглавната снимка) и отлагане на изборите. Това стана, след като той отмени вота само три седмици преди планираното му провеждане.

Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море

Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис

Опозицията призова за протести

Халифа Сал, който е водещият опонент на Сал и бивш кмет на столицата Дакар (не е роднина на президента), нарече отлагането "конституционен преврат" и призова хората да протестират срещу промените. Неговата политическа коалиция се закани да се обърне към съда.

Тиерно Аласан Сал - друг кандидат, също без роднинска връзка с Маки Сал - нарече случилото се "държавна измяна" и призова поддръжниците си да се съберат пред Националното събрание, за да протестират и "да напомнят на депутатите да застанат от правилната страна на историята".

Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)

Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души

Още: Африкански Донбас: Нов проблем със Сомалия

Кой подкрепи спорните промени?

Предложението за удължаване на мандата на Сал се нуждаеше от подкрепата на три пети (т.е. 99) от 165-те депутати, за да бъде прието. Управляващата коалиция "Бено Бок Якаар", от която е част партията на президента Сал "Алианс за републиката", има леко мнозинство в парламента. В залата цареше нажежена атмосфера и беше съобщено, че някои опозиционни депутати са били отстранени от силите за сигурност, след като са се опитали да блокират заседанието, предава BBC.

Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер

Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат

В крайна сметка 105 депутати гласуваха за предложението. Първоначално беше предложена шестмесечна отсрочка, но с поправка в последния момент тя бе удължена до 10 месеца - или до 15 декември.

Сал отново заяви, че не възнамерява да се кандидатира пак за поста. Критиците му обаче го обвиняват, че се опитва да се задържи на власт или че оказва влияние върху този, който го наследи.

Протестиращите преминаха през столицата Дакар, за да призоват за отмяна на решението.

Срив на демокрацията

Сенегал отдавна се смята за една от най-стабилните демокрации в Западна Африка. Това е единствената държава в континентална Западна Африка, в която никога не е имало военен преврат. Тя е имала три до голяма степен мирни предавания на властта и никога не е отлагала президентски избори. До този момент.

Сенегал срещу хунтите

През 2017 г. сенегалски войски оглавиха западноафриканската мисия, изпратена в съседна Гамбия, за да прогони дългогодишния управник Яхия Джамех, след като той отказа да приеме, че е загубил изборите. А в един регион, който страда от преврати, президентът Сал е ключов участник в усилията на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) да принуди военните лидери да проведат избори и да предадат властта на цивилни. Хунти в момента има в страни като Нигер, Мали, Буркина Фасо.

Още: Напрежение: Нигер, Мали и Буркина Фасо аут от западноафриканския блок ECOWAS

Сега обаче демократичните пълномощия на Сенегал висят на косъм и се задава конституционна криза. Според анализатори страната е изправена пред критичен тест за честността на изборите и независимостта на съдебната система.

Напрежението нараства вече повече от две години след умишления опит опозицията да бъде изключена от изборите (поне според самата опозиция), като нейните кандидати бяха обвинени в престъпления, които не са извършили. Една от основните опозиционни партии дори беше забранена.

Властите отрекоха да използват правната система за политически цели, а президентът Сал заяви, че се опитва да успокои обстановката, като отложи гласуването. Но изглежда, че засега това не дава резултат.

Без интернет, за да няма протести

В понеделник, 5 февруари, властите ограничиха достъпа до мобилни интернет услуги, за да предотвратят разпространението в интернет на т.нар. "омразни и подривни послания", които представлявали заплаха за обществения ред - с други думи, за да затруднят организацията на протестиращите.

Опозицията осъди спирането на сигнала на частния телевизионен канал Walf TV за "подстрекаване към насилие" заради отразяването на демонстрациите.

Критиците се опасяват, че това ограничаване на достъпа може да доведе до нови политически сътресения в страната, които впоследствие да бъдат опасни за целия западноафрикански регион.

Още: Фалшиви обещания за пари и постове: "Вагнеровци" отказват да се бият в Африка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес