Според президента на Сенегал Маки Сал африканските лидери са казали на издирвания от Международния наказателен съд руски диктатор Владимир Путин да "покаже желание да продължи напред с мира". Това е станало по време на посещението на африканската делегация за мир в Москва през юни. Стопанинът на Кремъл сериозно ще трябва да се замисли за отговора преди срещата на върха Русия-Африка в края на този месец.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Няколко африкански държави - Република Южна Африка, Конго, Сенегал, Коморите, Египет, Замбия, Уганда - осъществиха мисия в Киев и Москва през юни. Тогава те представиха на Путин мирен план в 10 точки, включващ започване на преговори колкото се може по-скоро, суверенитет на държавите и народите в съответствие с Устава на ООН, хуманитарна подкрепа, размяна на пленници и връщане на деца и др. Вижте целия план тук:
Африканският план за мир в Украйна: В Русия ИИ се побърка, "Лада" не пали, как да стане?
"Преди следващата среща на върха Русия-Африка той (Путин - бел.ред.) трябва да направи някои действия, за да покаже желанието си да продължи напред с мира дори по хуманитарен начин", каза сенегалският президент Сал пред Financial Times в интервю от столицата Дакар.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Той заяви, че по-нататъшната размяна на военнопленници и връщането в Украйна на деца, отвлечени от руските окупатори, "може да бъде много добър сигнал".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
"Ето защо продължаваме да използваме руско-африканската среща на върха, за да видим как можем да напреднем в преговорите, които се опитахме да осъществим между Русия и Украйна", допълни Сал.
Запитан дали Путин е проявил склонност да се стреми към мир, Сал отговори: "Не съм съгласен".
"По време на тази среща на върха може би ще можем да проведем още една среща и да постигнем някакъв напредък. На това се надяваме", каза той.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Африканските лидери засилват опитите си да посредничат между Киев и Москва, без да се вижда краят на руската война срещу Украйна. Страните им бяха силно засегнати от рязко покачващата се инфлация, причинена от повишените нива на цените на храните и енергията, предизвикани от войната. Те са сред най-големите вносители на зърно и торове от Украйна и Русия - друга точка, залегнала в плана им за мир.
Въпреки че няма западни санкции срещу руския износ на храни и торове, клиентите се оплакват от нежеланието на банките да обработват трансакции. "Изправени сме пред последиците от тази война", каза Сал. "Имаме големи проблеми с продоволствената сигурност и селското стопанство. Купуваме торове от Русия, а днес, когато санкциите са в сила, има трудности при плащането на тези стоки".
"Ето защо ние разговаряме и с двете страни. Знаем, че това е много сложно, но смятаме, че се приема положително. Украйна заяви, че Русия трябва да напусне окупираната от нея територия, преди да започне да преговаря, и ние разбираме това", допълни президентът на Сенегал.
Припомняме, че на 16 юни, докато делегацията от лидери на африкански държави, начело с президента на ЮАР Сирил Рамафоса, бе в Киев, беше извършен обстрел по украинската столица с крилати ракети "Кинжал" и "Калибър". Руснаците изстреляха общо 12 ракети, всичките свалени от украинската ПВО.
Интересен щрих от ракетната атака бе как пиарът на Рамафоса отрече пред камера да е чул експлозии (такива е имало заради работата на ПВО), че той не бил слизал в бомбоубежище, но при отричането накрая призна, че Рамафоса е отишъл да се скрие – нещо, което беше официално съобщено от украинските власти и имаше първоначално опит именно от пресслужбата на ЮАР да бъде неглижирано.
ОЩЕ: Руска радост заради войници на Асад в Украйна, Стокхолмски синдром от ЮАР при руски обстрел (ВИДЕО)
ЮАР всячески се опитва да съхрани връзките си с Русия, като имаше президентски гаф и относно въпроса дали страната ще задържи Путин по заповедта на Международния наказателен съд.
Що се отнася до мира в Украйна, досега бяха лансирани публично още два плана - формулата за мир на президента Володимир Зеленски и 12-точковият документ на Китай, който е в абсолютен ущърб на украинците.