САЩ отхвърлиха международното признаване на отцепилия се от Сомалия нов "субект" Сомалиленд и призоваха за спокойствие, след като лидерите на региона подписаха споразумение с Етиопия, предаде БГНЕС.
На свой ред Сомалия обвини Етиопия, която няма излаз на море, че атакува нейния суверенитет, след като Адис Абеба постигна споразумение със Сомалиленд, което ѝ дава дълго търсения достъп до Червено море.
Сомалиленд, бивш британски протекторат с около 4,5 милиона души, обяви независимост от Сомалия през 1991 г. Тя не бе международно призната, но Сомалиленд категорично се противопоставяше на Могадишу от гледна точка на суверенитет.
Още: Боеве в Сомалия между местни сепаратисти и техни противници
Американската реакция за Сомалия
"Съединените щати признават суверенитета и териториалната цялост на Федерална република Сомалия в рамките на нейните граници от 1960 г.", каза говорителят на Държавния департамент Матю Милър пред репортери. "Ние се присъединяваме към други партньори в изразяването на сериозната ни загриженост относно произтичащия скок на напрежението в Африканския рог. Призоваваме всички заинтересовани страни да се включат в дипломатически диалог", каза той.
Президентът на Сомалиленд Мусе Бихи Абди, който подписа споразумението с етиопския премиер Абий Ахмед, заяви, че в замяна на осигуряване на достъп до морето Етиопия ще "признае официално" Сомалиленд. Правителството на Етиопия обаче не е потвърдило, че ще признае Сомалиленд. Сомалия изтегли посланика си от Адис Абеба и обеща да защитава суверенитета си.
Сомалия е в почти постоянен хаос през последните три десетилетия. Сомалиленд се смяташе за оазис на стабилност, въпреки че не успя да постигне международно признание. Етиопия беше откъсната от брега, след като Еритрея се отдели и обяви независимост през 1993 г. след 30-годишна война, принуждавайки втората по население държава в Африка да канализира търговията чрез скъпо споразумение с Джибути. Американските интереси в Сомалия датират от десетилетия - най-популярният израз на това е историята с трагичната операция в Могадишу, показана във филма "Блек Хоук".
Още: Да станеш кожа и кости - в тази държава настъпи поголовен, опустошителен глад