Когато бяхме деца пеехме един кратък музикален мотив, в който ставаше дума за три автомобила, които са се сблъскали. По онова време въпросният мотив не звучеше толкова сериозно, колкото той би звучал днес. Жаргонният текст най-вероятно е създаден някога от неизвестния народен поет, а мелодията – заимствана от първите 8+1 (последния като речитатив) такта на знаменитата ария La Dona e mobile от операта "Риголето" на Верди. Всъщност и текстът, и мелодията, бяха лесно запомнящи се. Ще си позволя да предложа на уважаемата читателска аудитория песента, записана с ноти и текст, надявайки се на елементарната музикална култура, която би трябвало всеки от нас да е придобил в основното училище. А на онези читатели, които по различни причини не са "на ти" с нотите или просто не са достатъчно музикални, бих препоръчал да помолят някой техен, музикално по-грамотен близък, да им изпее мотива. Ето го и него:
Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото
Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива
Вероятно нетърпеливият читател вече се замисля върху въпроса: какъв, всъщност, материал е започнал да чете? Какви са тези ноти, какъв е този просташки текст под тях? Смятам, че именно текстът от въпросния музикален мотив, може да бъде основа за някои ръзсъждения, свързани със съвременната пътна обстановка. Впрочем, когато някога пеехме този мотив в оригиналния текст вместо за полиция, ставаше дума за милиция, каквото ни "обгрижваше" в онези, "розовите" времена. Кратката песенна форма беше насочена именно към тогавашната милиция, а не толкова към "автоНобилите, които са се сблъскàале", след което "дòшла милиция и устанòвила, че...". И така до безкрай, сякаш нищо не се е случило. Е, подразбира се, че е имало наказателен акт, написан от "органа" на някой от тримата, който, пак по усмотрението на вездесъщия "орган", е предизвикал ПТП-то. После е протекло изправяне на ламарини, пребоядисване... Песенният мотив го пеехме дори когато станахме студенти по бригадите, като последното "ЧЕ!" се изговаряше на високи децибели, подобно на онова, другото, "БУМ!", гарнирано със силно изсвирване с уста, което задължително участва в началото на знаменитата ни патриотична песен "Тих бял Дунав се вълнува" по текста на дядо Вазов.
Още: Стоп на войната по пътищата: ЕС казва как може да се случи
Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж
Още: Ако министрите бяха зъболекари, учили за импресионисти
Въпросът ми е за днешната пътна обстановка и по-точно за разликата в пътната обстановка от времето на москвичите, когато пеехеме като млади въпросния музикалния мотив и нашето съвремие. Статистиката сочи, че за последните 30 г. по нашите пътища са загинали средно по 500 души годишно, което е силно стряскащо. Не случайно се заговори за война по пътищата, с която сякаш свикваме. Хора, в това число и деца, загиват къде ли не, вкл. и на пешеходни пътеки. Няма ден без катастрофа (понякога и по няколко) със загинали и осакатени, а за т.нар. материални щети да не говорим.
Без съмнение тази тенденция трябва да бъде пречупена. Не може без война да даваме жертви за година колкото един батальон войници. В същото време някои европейски страни като Швеция и Финландия, например, имат в наше време в пъти по-малко жертви на пътя спрямо нашите. Логично е да си зададем въпроса: защо? Отговорът е комплексен и с множество аспекти.
Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Днешните автомобили са "облечени" с тънка ламарина и пластмаса, за разлика от дебелите ламарини и брони на тромавите москвичи, които карахме някога. Днешните автомобили, освен че са комфортни, са и много по-мощни и в пъти по-бързи в сравнение със същите москвичи. Броят на автомобилите нарастна силно, а голямата част от пътищата останаха същите. Подготовката на шофьорите не се промени съществено и адекватно на новите пътни условия. В шофьорския курс взимаш 30 часа, карайки с околло 40 км/час и, ако успееш да получиш лелеяната шофьорска книжка, с тези часове и скорост е много вероятно, излизайки в интензивното градско и извънградско движение, което мнозина си позволяват самоуверено, да предизвикаш катастрофа, за разлика от някога, когато можеше да бъдеш до голяма степен по-спокоен, още повече че и автомобилите бяха много по-малко. Държавните регулаторни и законодателни органи се занимават основно със санкциите за нарушителите на пътя. А автомагистралата "Хемус" продължава да бъде недостроена вече половин век, тунелите под Балкана останаха в сферата на добрите пожелания, двете ленти плюс аварийната са вече недостатъчни на места за интензивния автомобилен поток...
И, ако отново се запее музикалният мотив за "трите автонòбиле, които са се сблъскàале", то това няма да бъде толкова заради днешната полиция, която, разбира се, също има своите трески за дялане, колкото за свързаната и непрекъснато усложняващата се система от хора-пътища-автомобили, каквато рубрика върви по радио "Хоризонт" от десетилетия. Ще споделя моите позиции на шофьор със свидетелство за управление категория С1 от преди 56 г. Ще следвам последователността на обектите от рубриката на "Хоризонт", защото приемам, че те са правилно ранжирани.
Още: Един факт, който убягваше на фактчекърите
Още: Можем и без 222 имунитета, най-много 238, че два са ни важни
Още: Щом карат като луди, отнемете им най-скъпото
Хората
Смятам, че е дошло времето, когато трябва да се помисли дали не е целесъобразно да се наложи като задължително условието за придобиване на шофьорска книжка след завършено средно, а не само основно образование, защото обществена тайна е, че дипломата за основно образование у нас се придобива и не само по легалния начин. Днешната пътна обстановка, включваща пътната сигнализация, както и усложнените възможности на съвременните силно електронизирани автомобили, налага на пътя да излизат хора с по-висока пътна, техническа, в частност и автомобилна, както и обща култура, сравнена с тази от времето на москвичите. Такова едно изискване за наличието на средно образование ще има благоприятен ефект не само върху повишаването на квалификацията на шофьорите, но ще издигне като цяло и културата на нацията ни, защото рязко ще се повиши нуждата от това равнище на образование. Смятам, че е целесъобразно в средния курс на училището ни да се въведе задължителна комплексна учебна дисциплина, отнасяща се до сложната релация хора-пътища-автомобили. Очевидно е, че автомобилът, който някога беше мечта и лукс за семейството, днес е необходимост. Убеден съм, че изпитът за психическия и интелектуален потенциал, приложен към бъдещия шофьор, трябва да бъде въведен за всички категории водачи на МПС със съответните санкции спрямо онези от нас, които не го покриват. Не е срамно ако един потенциален водач на МПС е с висше образование, но не може да покрие както шофорския изпит, така и теста за психическа устойчвост. Не всеки може да бъде шофьор. Онзи, който не може, ще трябва за своето придвижване да разчита на друг член от семейството или да се вози с обществения траспорт.
Пътища
Срамота е да продължаваме да живеем с недостроената автомагистрала "Хемус". Трябва да намерим начин да я довършим в най-кратки срокове. Същото се отнася и до "Струма". Целесъобразно е да увеличим лентите по автомагистралите в натоварените участъци. Двата тунела – под Шипка и Петрохан, трябва да се направят възможно най-скоро. Целесъобразно е да се проектира и изпълни скоростен вариант на път по линията на морето. Нужен е и скоростен път към Македония, независимо от моментните настроения на партията на Мицко(в)ски. Тази партия няма да векува, а на нашите македонски сънародници рано или късно ще им уврат главите, и ще разберат, че ние не сме техни врагове, а кръвните им братя, които им мислят най-доброто. Целесъобразно е да се оцени необходимостта от бъдещи подземни железници и в останалите големи градове на страната. Наземната ни железница изисва също своята специфична оптимизация както по отношение на трасетата и екипировката, така и по отношение на състава.
Още: "С кръпки в закона не се бори войната по пътищата": Диана Русинова пред Студио Actualno (ВИДЕО)
Автомобили
За съжаление опитите ни във времето назад да произвеждаме трайно автомобили се сблъскаха с поредица от неуспехи. Ако се огледаме наоколо ще констатираме, че ние не сме единствените в това отношение, без собствено автомобилно производство. За сметка на това у нас са регистрирани вече 4 милиона, от които 3 милиона леки автомобила и не само втора ръка, които се движат по пътищата. Основна и постоянна задача е тяхното поддържане и контролът върху техническото им състояние. Тук тесните специалисти имат думата, но мога да кажа със задоволство, че равнището на организацията по поддържането и контрола на автомобилите ни непрекъснато нарастват.
Големият проблем за участниците в пътната обстановка са онези от нас, които си позволяват да консумират алкохол и дрога преди шофиране. Убеден съм, че прилаганият епизодично и задължително след ПТП контрол се явява констативна, донякаде възпитателна, но не и превантивна мярка. Смятам, че дойде времето, когато става необходимо да бъде въведен задължителен индивидуален тест преди тръгване с персонален уред за контрол от типа на Alcolock за наличието на алкохол в издишвания въздух от белите дробове, свързан със системата за пускане на двигателя. Чист ли си, можеш да запалиш двигателя, иначе автомобилът не ти разрешава.
Надявам се, че на уважаемия читател му стана вече ясно защо припомних музикалния мотив за трите автомобила.
Автор: проф. д-р инж. Николай Ангелов, д.т.н.
* Заглавието е на редакцията