Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени от NASA откриха метанов Нил на Титан

14 декември 2012, 09:44 часа • 13453 прочитания

Американската космическа сонда „Cassini“ откри на повърхността на Титан – най-големия спътник на Сатурн, въглеводороден „Нил“ с дължина 400 километра. Реката се влива в метановото море Кракен, размерите на което са колкото тези на земното Средиземно море, съобщават от прес службата на Лабораторията за реактивно движение на NASA в Пасадена. Откривателите на реката я наричат „Нил“ заради нейната голяма дължина, както и заради „средиземноморските“ размери на морето, в което тя се влива.

„Титан е единственият обект в Слънчеванта система, на повърхността на който, подобно на Земята, съществува кръговрат на течностите. Тези снимки ни показват живота в този свят в движение. Тук падат капки дъжд, реките отнасят тяхната влага в езера и морета, от където течността се изпарява и всичко започва отначалото. На Земята в ролята на тази течност влиза водата, а на Титан – метанът. И в единия, и в другия случай този кръговрат засяга практически всички процеси, които се случват на повърхността на тези космически обекти“, коментира Стив Уол от Лабораторията за реактивно движение.

Уол и неговите колеги открили „Нил“ на повърхността на Титан, изучавайки снимки, получени от сондата „Cassini“ на 26 септември тази година. Учените поясняват, че метановото море Кракен, в което се влива реката, е разположено в приполярните региони в северното полукълбо на Титан, където в момента постепенно настъпва пролетта.

Реката е дълга, но при нея не се наблюдават големи извивки и завои, каквито са характерни за много реки на Земята. Това, според учените, се дължи на факта, че и титановата река, подобно на земния Нил, тече по дъното на голям разлом в горните слоеве на литосферата на планетата.

„Подобни разломи, пукнатини, появили се в повърхността на Титан, не на всяка цена свидетелстват за наличието на тектоника, подобна на земната, но тяхната поява може да доведе до образуването на речни басейни и дори морета“, пояснява Джани Рейдбау от университета Бригам Янг в град Прово, САЩ.

Да припомним – мисията на апарата „Cassini“ е съвместен проект на космическите агенции на САЩ, Европа и Италия с обща цел изучаването на Сатурн. Сондата беше пусната от апарата „Huygens“ през 1997 г. и достигна орбитата на планетата на 1 юли 2004 г. Предвидено е срокът на работа на „Касини“ да продължи до 2017 г.

Редактор: Анна Маринова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес