Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Терабайтово завръщане на старите аудиокасети

23 октомври 2012, 09:14 часа • 19599 прочитания

По-възрастните със сигурност си спомнят славните времена на аудиокасетите, когато те бяха основен преносител и метод за съхранение на музикални „файлове“. Аналоговото средство за пазене на аудио записи днес е непознато за по-малките. Скоро обаче е възможно подрастващите, които никога не са виждали тези ретро аудио продукти, да се запознаят с тях по съвсем нов начин. Има всички изгледи старите касети да се върнат към нов живот, след като от две известни фирми - Fuji Film и IBM, представиха визията си за тяхното завръщане на пазара. Става дума за обновена версия на аудиокасети, които в близко бъдеще ще могат да съхраняват не само музикални файлове от типа на най-разпространения формат mp3, но и други записи – например изображения.

Fuji Film и IBM вече са създали прототип на подобна касета, размерите на която са 4x4x1 инча или 10х10х2 сантиметра, съобщава New Scientist. Шокиращо е, че устройството е способно да побере в себе си огромно количество информация – 35 терабайта. Пресметнато от меломанска гледна точка, това се равнява на пространство за приблизително 8 750 000 песни. Данните се съхраняват върху магнитна лента, направена от частици бариев ферит.

Създателите на възродените касети твърдят, че те са и по-ефективни енергийно от стандартните твърди дискове. Така е, тъй като лентата в касетите се движи само при „завъртане“ – за четене на информация, докато твърдият диск се върти постоянно. От друга страна, прочитането на данни от касетите става много по-бавно, отколкото това се случва при съвременните носители на информация. А също, ще е необходимо „превъртане“ на лентата до определен участък, за да бъдат намерени конкретни файлове. Това също изисква енергия и време, коментират някои специалисти.

Въпреки това новият вид касети са много атрактивни заради голямото количество данни, които могат да поберат. За съжаление, не си мислете, че скоро ще имате възможност да се снабдите с някоя бройка от този уникален носител на информация – засега разработката ще се използва основно от т.нар. сървърни ферми за съхранението на огромно количество данни.

Разработването на старите-нови касети всъщност е свързано със създаването на уникална високотехнологична компютърна система от страна на IBM за т.нар. Square Kilometer Array телескоп. Това ще представлява огромен радиотелескоп, най-големият в света, базиран на територията на три държави - Южна Африка, Австралия и Нова Зеландия. Когато бъде завършен през 2024 г., този телескоп ще може да събере данни в размер на един петабайт в рамките само на един ден, което се равнява на около 1 милиона гигабайта. Идеята е данните от него да бъдат съхранявани на „следващо поколение лентови системи“, което всъщност трябва да са въпросните касети с магнитна лента.

Кой да предположи, че следващото поколение носители на информация ще има толкова познато лице…

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес