По-евтино или по-скъпо ще плащаме за парното и топлата вода следващата зима? Този въпрос се оказа с повишена трудност за целокупната ни медийна реалност. И причината е, че тя не вижда по-далеч от риалитата – тези, в които най-ясно си личи ниското умствено ниво.
По-евтино или по-скъпо – зависи от това с какво сравняваме, както винаги е зависело. Ако сравняваме за годишен период, по-евтино – с около 14-15%. Ако сравняваме само с цената от месец май, 2020 година – по-скъпо, с 22%.
И въпросът е с какво трябва да сравняваме, а отговорът е категоричен – годишно сравняваме! Защото в България отчетът на сметките на всички абонати не става на една и същата дата всеки месец. Топломерите се отчитат веднъж годишно! Затова и има изравнителни сметки – защото първо изчислението, което КЕВР ще утвърди от 1 юли до 30 юни, 2021 година, е на база прогноза, а след това, като свърши сезонът, се вижда дали прогнозата, по която се правят сметките, е вярна и като не е, се прави корекция - т.е. изравнителна сметка!
Колкото до цената за май – тя беше коригирана заради поевтиняването на руския газ, по корекцията в договора с "Газпром", обявена на 3 март! С други думи – говорим за извънреден случай.
Всичко това обаче явно не е толкова просто за мнозинството български медии и особено най-гледаната (уж) част от телевизионния сегмент. И като този сегмент не може да обясни, хората не получават знание – получават само зрелище! Затова и Бойко Борисов като говори с презрение и насмешка как КЕВР щели да се самокоригират и как му правят проблеми, като той (Европейската комисия всъщност) издействал по-евтин руски газ, всъщност тези думи достигат до ушите на много хора като истина - защото телевизионният сегмент особено силно ги излъчва! Така се отглежда дебилен електорат.
п.п. Моля, поразгледайте и вградените линкове в текста - подразбира се да ги видите, щом съм ги сложил, но то и за сметката за парно трябваше да се подразбира ...
Автор: Ивайло Ачев