Площадка за боклук откриха край гълъбовското село Обручище и прокуратурата наблюдава досъдебното производство, в което участват и регионалните структури на ДАНС и МВР… Игла в купа сено ли е площадката, че толкова време трябваше, за да се открие?
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията
А проблемът с обгазяването на Гълъбово и близките села и оплакванията на хората, живеещи там, са от години. Дори през септември 2019 г. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Стара Загора издаде акт за спирането на шестте котли на ТЕЦ "Брикел", тъй като горели непозволени отпадъци.
По това време тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров лично разпореди на екоминистерството да провери "Брикел", "Топлофикация - Перник", ТЕЦ "Бобов дол" и "Топлофикация - Сливен" заради изгаряне на биомаса. Много скоро след това старозагорската инспекция отново разреши на централата в Гълъбово да заработи, защото така или иначе беше разрешила горенето на боклуци…
Местните избори вече чукаха на вратата, а гръбнакът на социалния мир в община Гълъбово е "Брикел". Повече от половината работещи в централата са от общината, тя осигурява и отоплението през зимата на институции, училища и здравни заведения в града.
Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото
Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива
Хората протестират, но най-вече в социалните мрежи, по улиците на провинциалното градче не излизат… Защо? Все пак двете необгазяващи ги американски централи - "ЕЙ И ЕС Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3", са социално отговорни и влагат средства за благоустрояване на градчето и за подпомагане на семейства с нелеко социално положение. Затова за спасение от смрад и обгазяване разчитат на НПО-та като "За Земята" и "Грийнпийс" - България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж
Кметът Николай Тонев пък още преди предизборната си кампания за пети мандат, който вече тече, заяви, че експерти от Италия ще правят предпроектно проучване за изграждането на завод за преработка на неопасни битови отпадъци и имало кандидати от чужбина да направят инвестицията от 180 милиона евро. Значи ще се отворят работни места. В необозримо бъдеще, но все пак…
А ако италианският разслeдващ журналист Чезаре Джуци не беше заговорил за връзката на пътуващи отпадъци от страната на Ботуша към България и връзката на схемата с мафията, ако нямаше воден режим в Перник, ако не беше разследван Нено Димов, щеше ли да се стигне до площадката за отпадъци край Гълъбово?
Едва ли… Големият въпрос е - като се дръпна конецът около екоминистерството и вносните боклуци, ще се разплете ли цялата плетка, в която са заплетени всички институции, отговорни за екологията в България, държавна и местна власт, бизнес, прокуратура, съд? Това ще покаже близкото или по-далечно бъдеще, но вероятно Димов ще е единственият изгорял бушон, а пък по-дребните предпазители, които стоят по места и забраняват и разрешават горенето на отпадъци, ще си останат по местата и "плетката", макар и пообъркана, едва ли ще се разплете докрай.
Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Автор: Таня Попова